Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Leśniowice. Żniwowali jak przed laty... [ZDJĘCIA]

W niedzielę (23 lipca) KGW Horodysko zaprezentowało nad zalewem Maczuły tradycyjne żniwowanie. To rozpoznawalne w regionie widowisko ma dwa przesłania - jest jednocześnie kulturowym powrotem do przeszłości i lekcją, że zdobycie pożywienia wymaga za każdym razem wysiłku i wytrwałości.
Gm. Leśniowice. Żniwowali jak przed laty... [ZDJĘCIA]

Źródło: SOK Leśniowice

Żniwowanie w Horodysku to wydarzenie, które z roku na rok gromadzi coraz większe grono obserwatorów. Starsi chcą sobie przypomnieć, jak to "drzewiej bywało", a młodsi uczą się niełatwego fachu kosiarza. Jak było w Horodysku w tym roku? KGW Horodysko przygotowało inscenizację przypominającą o dawnych zwyczajach i wyjaśniało sens poszczególnych elementów wydarzenia. 

Nie zabrakło także poczęstunku na polu i tradycyjnych zabaw z dziećmi. O tradycjach opowiedziała zgromadzonym Ewa Szornal.

Widowisko obejrzeli: parlamentarzyści Anna Dąbrowska-Banaszek i Krzysztof Grabczuk, doradca Ministra Aktywów Państwowych Ryszard Madziar, wicemarszałek województwa Zdzisław Szwed, starosta chełmski Piotr Deniszczuk, sekretarz miasta Chełm Renata Ciepłowicz, Komendant Komisariatu Policji w Żmudzi asp. szt. Jarosław Stopa, por. Mariusz Bodio z Placówki SG w Skryhiczynie, Leszek Senderski - dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Małgorzata Szczepaniak z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także radni na czele z przewodniczącym Wiesławem Wierzchosiem oraz sołtysi.

Zebranych przywitała wójt Joanna Jabłońska. Gospodarzom z gminy LEśniowice życzyła owocnych żniw i satysfakcji z pracy na roli.

Podczas wydarzenia wystąpili: zespoły śpiewacze Kumowianki i Rakołupianki, KGW Na Dolince, zespół Ale Babki z Dorohuska, zespół Ara z Hrubieszowa oraz gwiazdy wieczoru Energy Girls. Imprezę zakończyła dyskoteka, która poprowadził DJ W-you.

W konkursie na tradycyjną potrawę żniwiarzy I miejsce zdobyło KGW Kreatywni i Aktywni z Kumowa Plebańskiego, II - KGW na Dolince z Kumowa Majorackiego, a trzecie zespół śpiewaczy Kumowianki. Konkurs na tradycyjne wiejskie wypieki wygrało KGW Plisków, II miejsce otrzymało OSP Horodysko, a III - KGW Na Dolince z Kumowa Majorackiego

Dania oceniało jury w składzie: Elżbieta Sapiecha-Nizio, mistrz kucharski, Ilona Sawicka - kustosz działu etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej, Iwona Łącz-technolog piekarnictwa. Jurorki bardzo chwaliły za nowatorskie podejście do tradycji także potrawę seniorów z PZERiI, czyli bigos z buraków.

Swoje umiejętności związane z tradycyjnym koszeniem przy pomocy kosy zaprezentował starosta chełmski Piotr Deniszczuk

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama