Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Powiat chełmski. Dotacje na usunięcie azbestu zostały rozdane. Kto sięgnął po środki?

Została już opublikowana lista rankingowa podmiotów, którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przyznał środki na działania związane z usuwaniem azbestu. W naszym powiecie pieniądze otrzymały Wojsławice oraz Leśniowice. Kiedy firmy zaczną usuwać szkodliwe, eternitowe pokrycia dachowe i inne szkodliwe elementy? Włodarze gmin zapewniają, że jeszcze w tym roku.
Powiat chełmski. Dotacje na usunięcie azbestu zostały rozdane. Kto sięgnął po środki?
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Pixabay

Gmina Wojsławice otrzymała na działania proekologiczne 93 tys. złotych. Wójt Henryk Gołębiowski mówi, że procedury związane z azbestem samorząd wdraża regularnie, ale uzależnione jest to od możliwości pozyskiwania środków na ten cel. 

- Ponieważ otrzymaliśmy szansę na otrzymanie pieniędzy z aktualnego rozdania, chętnie z niej skorzystamy. Na terenie naszej gminy jest jeszcze sporo gospodarstw, gdzie ten azbest jest, zatem warto wdrożyć działania związane z jego usunięciem – mówi wójt Gołębiowski.

I dodaje, że procedura związana z usuwaniem szkodliwych elementów dachów nie jest skomplikowana. 

- Ogłosimy w najbliższym czasie przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania i odpowiednia firma ruszy do poszczególnych gospodarstw w celu usunięcia eternitu czy innych azbestowych elementów – wyjaśnia wójt gminy Wojsławice.

Według wyliczeń, jakie wykonali na swoim terenie urzędnicy z gminy Leśniowice, w gospodarstwach zalega jeszcze blisko 97 ton niebezpiecznych, rakotwórczych substancji. Kwota dotacji była uzależniona od zapotrzebowania zgłoszonego przez samych mieszkańców. 

- Otrzymaliśmy 55 wniosków o usunięcie azbestu z gospodarstw. Teraz ogłosimy przetarg na wyłonienie firmy, która się tym zajmie i mamy nadzieję, że do końca roku cała procedura się zakończy – mówi wójt Joanna Jabłońska

W przypadku Leśniowic kwota dotacji wyniosła 60 tys. złotych. Warto zauważyć, że fundusz przeznaczył na tegoroczne dofinansowania 2 mln złotych.

 – Dzięki temu programowi z terenu województwa lubelskiego zostanie usunięte kolejne 4 tys. ton rakotwórczych materiałów – podkreśla Agnieszka Kruk, prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie.

Zarząd Funduszu przyznał w tym roku dotacje dla 19 gmin z terenu województwa lubelskiego. Największe wsparcie finansowe, w kwocie 200 tys. zł, otrzymają gminy Niedźwiada (pow. lubartowski) i Frampol (pow. biłgorajski). Wśród największych beneficjentów tegorocznego wsparcia są także gminy Biszcza i Goraj (pow. biłgorajski) oraz Zakrzówek (pow. kraśnicki).

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama