Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Pow. krasnostawski. Kończy się rekrutacja do szkół. Które są najpopularniejsze?

Tylko do najbliższego piątku absolwenci szkół podstawowych mogą zgłaszać się i składać „papiery” do szkół ponadpodstawowych na terenie Lubelszczyzny. Jak wygląda rekrutacja w placówkach na terenie powiatu krasnostawskiego?
Pow. krasnostawski. Kończy się rekrutacja do szkół. Które są najpopularniejsze?
W większości (ale nie wszystkich) placówek w powiecie krasnostawskim miejsc jest znacznie więcej, aniżeli chętnych by je zapełnić

23 czerwca jest ostatecznym terminem dla uczniów na rejestrację i składanie wniosków o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych. Dalszym etapem formalnym będzie dostarczenie dokumentacji potwierdzających ich szkolne osiągnięcia. Mają na to czas do 10 lipca. Z kolei publikacja list uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia nastąpi 8 dni później.

W placówkach funkcjonujących na terenie powiatu krasnostawskiego największa rywalizacja o miejsce na listach jest w I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. O 92 przygotowane miejsca ubiega się 104 uczniów, dla których „Jagiełło” jest pierwszym wyborem. Oznacza to, że wybrali oni I LO jako najbardziej pożądaną dla siebie placówkę, a ich wniosek został zaakceptowany przez szkołę. Natomiast chętnych ogółem (tzn. takich, które ubiegają się o przyjęcie do co najmniej jednego oddziału w danej szkole, ale priorytetem może być inna placówka) jest - w przypadku Jagiełły - 173 osób.

Z kolei w II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie na 92 miejsca jest 77 chętnych z pierwszej preferencji. Ale aż 192 uczniów rozważa możliwość wyboru tej placówki, zwłaszcza jeśli nie powiedzie się im w przypadku preferowanej klasy.

Dyrekcja technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie przygotowała miejsce dla 112 nowych uczniów. Dla 62 absolwentów podstawówek technikum „Zetki” jest pierwszym wyborem, zaś ogólnie jest 143 chętnych.

Równo 100 miejsc zaś na nowych uczniów w Branżowej Szkole I Stopnia w ZS nr 1. Na dziś jest 29 chętnych z pierwszej preferencji, zaś 70 ogółem.

Z kolei w Technikum Zespołu Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie na młodzież czekają ogółem 174 miejsca. 105 uczniów wskazało placówkę jako swój pierwszy wybór na dalszej ścieżce edukacji, zaś 230 traktuje „Rolniczak” jako jedną z kilku szkół, do których mogliby uczęszczać.

W technikum w Zespole Szkół w Żółkiewce jest 38 miejsc. To przeszło trzy razy więcej, niż liczba uczniów, dla których nauka w placówce jest priorytetem. Jest ich w sumie 11, zaś ogółem edukację w Żółkiewce rozważa 19 uczniów.

Branżowa Szkoła I stopnia, działająca w tym samym zespole szkół, nie cieszy się popularnością, gdyż zaledwie dwóch uczniów ogółem wskazało tę placówkę jako swoją ewentualną przyszłą szkołę, z czego dla żadnego z nich nie jest ona pierwszym wyborem.

Dla pierwszoklasistów w Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej przygotowano 184 miejsca. Dla 37 uczniów nauka w placówce jest priorytetem, zaś 81 w ogóle rozważa edukację w siennickim technikum.

W tym samym zespole szkół funkcjonuje także szkoła branżowa, gdzie zgodnie z zamysłem dyrekcji miałoby się znaleźć 48 uczniów. Jak do tej pory taką chęć zadeklarowało jednak zaledwie 4 uczniów, z czego dla 3 „branżówka” w Siennicy Różanej ma priorytet.

Należy przy tym nadmienić, że nie są to wyniki ostateczne. Ich aktualny stan można sprawdzić wchodząc na stronę https://lubelszczyzna.edu.com.pl/kandydat/app/index.html i klikając zakładkę o nazwie „statystyki chętnych”.

Jak więc widać, nawet pomimo tego, że w tym roku (podobnie jak w ubiegłym) kandydatów do szkół jest więcej niż zwykle, co jest skutkiem „podwójnego rocznika”, który 8 lat temu zaczął naukę w podstawówkach, w większości placówek miejsc jest znacznie więcej, aniżeli chętnych by je zapełnić. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, z czego depopulacja jest zaledwie małą częścią. Nie da się pominąć bowiem czynnika podejmowania nauki w innych, często większych ośrodkach przez młodzież z naszego powiatu. Poza tym niektórzy mogą się zdecydować na wybór szkoły w ostatniej chwili.

Przypomnijmy, że terminy nie są jednakowe we wszystkich regionach Polski. W kilku z nich rekrutacja do szkół już się zakończyła. Tak jest np. w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim czy wielkopolskim. 

Więcej szczegółów dotyczących niuansów procesu rekrutacji do szkół średnich przygotowaliśmy dla Was wcześniej.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: NikitaTreść komentarza: Dobre serce? Raczej chciala zarobićData dodania komentarza: 03.05.2024, 00:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Jak mam jechać przez Wojsławicką czy Kolejową to wybieram okrężną drogę. A na Szpitalnej to już grube przegięcie z tym zwalniaczami - tory wystarczą.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:17Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: AsdfTreść komentarza: Ale jakie są konkretnie te zarzuty?Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:11Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. Joanna Bartnik chce trzeciej tury. Złożyła protest wyborczyAutor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Ostatnio zamontowane progi są regularnie mijane środkiem drogi przez różnych cwaniaków, którzy mają w doopie nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:09Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: Majster-RuraTreść komentarza: Przecież odkąd przyjęliśmy władzę, to nie kto inny, tylko Donald Tusk (czy ktoś go lubi, czy nie), wywalczył gigantyczne pieniądze dla Polski, tj. ponad 600 miliardów złotych- większej obłudy i zarozumialstwa wymyslić się nie da ,dokładnie jak z działalnościa posła na rzecz Chełma, praktycznie zerowa ,a zadufanie w sobie pod niebiosaData dodania komentarza: 02.05.2024, 16:59Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama