Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiat chełmski. Zarabianie przez zbieranie. Czego? Elektrośmieci!

Nową formę zarobkowania proponują lokalnym jednostkom OSP władze ogólnopolskiego związku. Druhowie mają gromadzić niepotrzebne sprzęty, wybrana firma ma je odbierać, a budżet jednostki rosnąć. Czy to efektywna forma? Postanowiliśmy o to zapytać naszych strażaków.
Powiat chełmski. Zarabianie przez zbieranie. Czego? Elektrośmieci!
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

Akcja „OSP na straży środowiska” powstała dzięki współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Elektrycznych Śmieci oraz MB Recycling. Jak wynika z oficjalnych statystyk, teoretycznie na terenie powiatu chełmskiego w akcję może włączyć się aż 114 lokalnych jednostek. 

Druh Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, uważa, że akcja doskonale wpisuje się w działania, jakie strażacy podejmują w swoich małych społecznościach na co dzień. 

- Nie ulega wątpliwości, że projekt otwiera nowy rozdział w historii związku ochotniczych straży pożarnych. Wszystkie jednostki zyskują możliwość pozyskania dodatkowych środków na swoją działalność. Na co dzień druhny i druhowie spieszą swoim sąsiadom z pomocą, dlatego wierzę, że teraz wszystkie zepsute sprzęty, które gromadzimy w domach przez lata, trafią do lokalnych remiz. Zostaną poddane procesowi recyclingu, a pozyskane środki trafią budżetów jednostek. Można powiedzieć, że w ten sposób zyskują nie tylko strażacy i mieszkańcy, ale również szeroko pojęte środowisko naturalne – wyjaśnia druh Pawlak.

Jak informują władze organizacji, zbiórka przedmiotów będzie miała charakter ciągły. Strażacy mogą zbierać zarówno mniejsze, jak i większe sprzęty. Zbiórkę druhowie mogą prowadzić również poza remizami – na specjalnych wydarzeniach, zawodach czy też piknikach. 

Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta, a jednocześnie prezes zarządu powiatowego OSP uważa, że zaproponowana forma zarobkowania jest istotnie interesująca i była przedmiotem ostatniego spotkania zarządu.

- Wiem, że tę formę praktykuje już przynajmniej kilka jednostek z terenu powiatu chełmskiego. Zdaje się, że w akcję włączyła się jednostka z gminy Wojsławice, gminy Chełm, gminy Sawin czy też gmina Leśniowice. Uważam, że to dobrze. Strażacy mogą poprawić w pewien sposób swój budżet, a przy okazji te odpady są w odpowiedni sposób zagospodarowane. Decyzję o podjęciu takiej akcji podejmuje zawsze dana jednostka OSP. Władze nie mogą wywierać w tym zakresie żadnego nacisku. Dana jednostka jest stowarzyszeniem i ma prawo prowadzić różne działania zgodnie ze swoim statutem. Nie koordynujemy tego odgórnie. Zgłaszają się oczywiście różne firmy, które deklarują, że mogą te odpady odbierać i to z nimi druhowie ustalają konkretne stawki i warunki współpracy – wyjaśnia prezes Smal.

Strażacy mogą gromadzić sprzęty we własnych magazynach lub udostępnionych przez daną firmę specjalnych garażach czy wiatach. Wszystko zależy od konkretnych ustaleń. 

Co na temat akcji sądzą sami strażacy i czy faktycznie dochód z niej może stanowić istotny wkład do budżetu?

- Obecnie nie podejmujemy takich działań. Mamy zimę. Sądzę, że zbiórkę rozpoczniemy w miesiącach wiosennych. Wiemy, że firma, która może potencjalnie te śmieci odbierać, jest w stanie podstawić nam specjalny kontener. Stawki nie są jednak duże. Kształtują się na poziomie ok. 20 gr za 1 kg - komentuje szczegóły akcji naczelnik jednostki OSP w Dorohusku Michał Gadzicki. - Jakoś jednak musimy sobie radzić. Nie ulega wątpliwości, że sprzęt strażacki jest niezwykle drogi. Jeden aparat służący do ochrony dróg oddechowych potrafi kosztować ok. 7-8 tys. złotych. Na specjalny mundur ochronny trzeba natomiast przeznaczyć ok. 2,5 tys. złotych. 

I dodaje, ze ostatecznie jednak wszystko zależy od warunków, jakie jest w stanie zaoferować dana firma, która te śmieci odbiera.

-  Jeśli są dla nas korzystne, możemy się w tę akcję włączyć. Kiedy jednak firma nastawiona jest jedynie na zysk, nie ma dla nas przestrzeni. Strażacy są wykorzystywani jedynie do tego, aby zmaksymalizować zyski. Staramy się nawiązać współpracę z kimś, kto gra fair-play – dodaje Gadzicki.

Możliwości, aby zbierać elektrośmieci, nie widzą natomiast strażacy ze Żmudzi. Komendant jednostki Zbigniew Narolski wyjaśnia, że jednostka nie ma po temu odpowiednich warunków lokalowych.

- U nas za zbiórkę tego typu odpadów odpowiada gmina. Jakieś zainteresowanie w tej kwestii wyrażała również jednostka z Klesztowa. Trzeba jednak zadbać o to, aby te śmieci były przechowywane w odpowiednich warunkach, należy je też ogólnie sprawdzić. Nie mamy do tego warunków – komentuje Narolski.

Druhowie z Sawina również stwierdzili, że w najbliższym czasie nie wezmą udziału w akcji.

- Dosyć niedawno uczestniczyliśmy w akcji zbierania elektrośmieci przez uczniów, pomagaliśmy logistycznie. Sądzimy, że od tamtej akcji upłynęło zbyt mało czasu. aby obecnie zebrać odpowiednią ilość tych odpadów. Mieszkańcy oddali niedawno sporo rzeczy, zatem nie możemy chyba liczyć na zbyt duży odzew - mówi Łukasz Dyczkowski, sekretarz jednostki OSP w Sawinie. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama