Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chcą ratować zabytkowy fortepian. Liczą na pieniądze z resortu kultury

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zamierza odnowić zabytkowy fortepian, a także zainstalować w placówce monitoring wizyjny i zmodernizować infrastrukturę informatyczną. W tym celu złożyło dwa wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie zaplanowanych na przyszły rok zadań.
Chcą ratować zabytkowy fortepian. Liczą na pieniądze z resortu kultury
Nad wnioskami pracowali (od lewej): Mariusz Dubaj, Andrzej Gołąb, Marcin Wilkołazki i Ewelina Tokarczyk.

Źródło: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Jeden z wniosków dotyczy konserwacji zabytkowego fortepianu marki Steinway and Sons model D-274 wyprodukowanego prawie 130 lat temu. Jest to unikatowy i bardzo cenny obiekt, a w opinii specjalistów jedyny taki instrument w Polsce. Trafił do krasnostawskiego muzeum w roku 1990 w częściach i w bardzo złym stanie zachowania.

- Kompleksowej konserwacji wymaga sama obudowa, jak również część akustyczna, mechanizm i klawiatura instrumentu. Dzięki pozyskaniu środków na renowację fortepianu muzeum zyskałoby nie tylko niezwykle cenny obiekt ekspozycyjny, ale także w pełni funkcjonalny instrument możliwy do wykorzystania przy organizacji koncertów wybitnych pianistów, a także kolejnych edycji Festiwalu Muzyki Dawnej imienia Leopolda hrabiego Poletyły - mówi dyrektor muzeum Andrzej Gołąb.

Projekt opiewa na około 200 tys. zł. W ostatnich latach muzeum dwukrotnie starało się o ministerialną dotację na renowację instrumentu. Autorem wniosku był Mateusz Soroka. Teraz aktualizowany wniosek był konsultowany z profesorem Mariuszem Dubajem, krasnostawskim kompozytorem, teoretykiem muzyki, pianistą, pedagogiem i organizatorem życia muzycznego.

Fot. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

- Wkład własny do tego projektu wstępnie zadeklarowały samorządy miasta i powiatu. Od 2006 roku lat na wydzielonym rachunku naszej placówki zbierane były środki na ratowanie tego instrumentu. Kilka miesięcy temu Fundacja „Zacny Uczynek” wystąpiła jednak o zwrot tych pieniędzy, powołując się na zapisy porozumienia zawartego z ówczesnym dyrektorem muzeum. Na tej podstawie musieliśmy zwrócić ponad 16 tysięcy złotych, które udało się zgromadzić w ciągu 16 lat - dodaje Andrzej Gołąb.  

Przed złożeniem wniosku do ministerstwa Andrzej Gołąb i Mariusz Dubaj sondowali możliwość dalszej współpracy z "Zacnym Uczynkiem". Tymczasem okazało się, że fundacja zaprzestała działalności i we wrześniu została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.      

Drugim wnioskiem jest modernizacja infrastruktury informatycznej. Zadanie będzie polegało na zakupie sprzętu komputerowego i oprogramowania, w tym serwerów, sprzętu drukującego, instalacji nowoczesnego systemu sieci bezprzewodowej. Wdrożone zostaną również systemy do ewidencji zbiorów muzealnych i bibliotecznych oraz programów kadrowo-płacowo-księgowych.

- Dodatkowo zostanie zakupione i wdrożone oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT i sprzętem elektronicznym. Natomiast w celu podniesienia stopnia ochrony zbiorów, ekspozycji muzealnych oraz przebywających w budynku muzeum osób wniosek przewiduje budowę profesjonalnego monitoringu wizyjnego, spełniającego obecne standardy. Całkowita kwota przedsięwzięcia to 359 tysięcy złotych, z czego musimy zapewnić 90 tysięcy wkładu własnego - mówi Marcin Wilkołazki, autor wniosku i informatyk Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama