Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Lubelskie: Kolonoskopię możesz zrobić za darmo. Między innymi w Krasnymstawie

Oddziały wojewódzkie NFZ podpisują umowy na realizację programu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Do końca na jego realizację przeznaczy on około 6 mln zł. W przyszłym roku będzie to już 80 mln zł. W naszym województwie do programu przystąpiło już 13 placówek (dane na 1 grudnia). Wkrótce zawarte mają być kolejne umowy.
Lubelskie: Kolonoskopię możesz zrobić za darmo. Między innymi w Krasnymstawie

Źródło: Pixabay

Na badania nie trzeba skierowania, a wykonanie kolonoskopii jest możliwe w znieczuleniu. Wystarczy, że pacjent ma od 50 do 65 lat. W niektórych przypadkach do programu kwalifikują się już osoby w wieku 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Do badań kwalifikują się osoby: bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat. Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym

Program przesiewowy – jak informuje NFZ, obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym, jeżeli zachodzi taka konieczność, pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy; usunięcie polipów wielkości do 15 mm; poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów; wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje, co należy zrobić przed badaniem.


Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka.


W województwie lubelskim program badań przesiewowych raka jelita grubego realizuje 13 placówek (dane z 1 grudnia). Na liście jest m.in. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie – Pracownia endoskopowa (ul. Głowackiego 3), tel. 82 543 16 39. Pełny wykaz miejsc udzielania tych świadczeń, dostępny jest na stronie lubelskiego oddziału NFZ w zakładce programy profilaktyczne.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama