Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 16:46
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Region. Tak oszczędzają samorządy w powiecie chełmskim

Widmo srogiej zimy i trudności z nią związane coraz głębiej zaglądają wszystkim w oczy. Skalkulować wydatki związane z energią muszą nie tylko właściciele domów i mieszkań, ale również samorządowi włodarze. Postanowiliśmy zapytać kilku z nich o to, jak planują poradzić sobie w nadchodzącym okresie.
Region. Tak oszczędzają samorządy w powiecie chełmskim
Autor: Pixabay

Gmina Rejowiec Fabryczny już od dłuższego czasu wdraża na swoim terenie rozwiązania, które pozwalają systematycznie obniżać rachunki za prąd i ogrzewanie, a tym samym generować mniejsze koszty utrzymania budynków komunalnych.

- Przeprowadziliśmy termomodernizację budynków oświatowych (szkoły w miejscowościach Krasne, Liszno, Kanie i Pawłów). Zmieniliśmy również źródła ogrzewania tych budynków. Piece węglowe zostały zastąpione kotłami opalanymi gazem ziemnym lub olejem opałowym. Oprócz tego przeprowadziliśmy termomodernizację budynku ośrodka zdrowia w Lisznie oraz rozbudowę i termomodernizację budynku wielofunkcyjnego w Kaniem (OSP, świetlica), budynku wielofunkcyjnego w Wólce Kańskiej (OSP, świetlica) i budynku wielofunkcyjnego w Gołębiu (mieszkania socjalne, świetlica) - wyjaśnia Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. - Wspólnie z samorządem Miasta Rejowiec Fabryczny wykonaliśmy termomodernizację budynku urzędu gminy. W ramach własnego budżetu przeprowadziliśmy również termomodernizację budynku Domu Kultury w Pawłowie. Pozostały nam jeszcze do wykonania prace związane z ociepleniem szkoły w Wólce Kańskiej, gdzie funkcjonuje Niepubliczna Szkoła Podstawowa 

Gmina podjęła również starania o to, aby urządzenia związane z instalacją wodociągową były zasilane energią z paneli fotowoltaicznych. W ramach wprowadzanych oszczędności wymieniono urządzenia na trzech ujęciach wody oraz dwóch oczyszczalniach ścieków. Zamontowano również urządzenia fotowoltaiczne na oczyszczalniach ścieków w Pawłowie i oczyszczalni ścieków w Krasnem. Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują także na budynku Domu Kultury w Pawłowie, budynku Urzędu Gminy, a urządzenia solarne na budynku szkoły w Pawłowie.

Konkretnych działań oszczędnościowych nie planuje wprowadzać tymczasem gmina Siedliszcze, ale pracownicy urzędu zapewniają, że wydatki związane z kosztami ogrzewania i energii monitorowane są systematycznie:

- Tymczasem nie wpłynęła do nas żadna prośba ani pismo dotyczące konieczności wprowadzenia oszczędności w ramach działalności naszego samorząd – informują pracownicy z Siedliszcza.

Obecna sytuacja wydaje się nie przerastać również urzędników z gminy Chełm.

- Nasz samorząd nie wdraża żadnych pakietów oszczędnościowych. Monitorujemy „wydatki energetyczne" urzędu i jednostek gminnych. Przy tworzeniu budżetu gminy na rok 2023 pełnej analizie zostaną poddane wydatki bieżące, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów energii, transportu i usług - informuje Paweł Ciechan, sekretarz Urzędu Gminy Chełm.

„Pakiet oszczędnościowy” wdraża na swoim terenie gmina Dubienka. Władze i pracownicy podejmują liczne starania o to, aby coraz tańsze było nie tylko utrzymanie gminnych budynków, ale by niższe były również rachunki za oświetlenie gminnych ulic.

- We wrześniu zostały zamontowane w miejscowości Siedliszcze cztery hybrydowe lampy uliczne. Wokół zalewu „Dubienka” zamontowaliśmy w sumie osiem lamp solarnych. Do końca roku planujemy montaż oświetlenia solarnego na terenie parku w centrum Dubienki. Z nowego, energooszczędnego oświetlenia mogą korzystać już mieszkańcy Radziejowa. Tymczasem zamontowaliśmy tam cztery lampy, ale do końca roku planujemy poszerzyć ten pakiet o kolejne urządzenia. Planujemy również wymianę oświetlenia na energooszczędne we wszystkich pomieszczeniach urzędu gminy. Zaplanowaliśmy również, by temperatura w pomieszczeniach pracy została obniżona do minimum określonego w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP – wyjaśnia Krystyna Deniusz-Rosiak, wójt gminy Dubienka. 

Poważnie do tematu oszczędzania podeszły również władze gminy Wojsławice. Na terenie jednostki działa bowiem obecnie dziewięć farm lub instalacji fotowoltaicznych. Zlokalizowane są na tych nieruchomościach lub budynkach użyteczności publicznej, które energii elektrycznej zużywają najwięcej. 

- Instalacje takie działają m.in. przy gminnej oczyszczalni ścieków, ujęciach wody w Wojsławicach, Kukawce, Nowym Majdanie i Hucie, a także przy Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim oraz na budynkach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Ośrodku Kultury i Tradycji Pożarnictwa i Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wojsławicach. Przewiduję, że nasze oszczędności energii znacznie przekroczą poziom 10%, o których mówił premier Morawiecki – mówi Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.

Czytaj także: Chełm: Rodzinne osiedle prezydenta nie jest faworyzowane

Gmina wprowadza również oszczędności poprzez wprowadzenie korekty harmonogramu pracy oświetlenia ulicznego, systematyczną wymianę żarówek oświetleniowych na model energooszczędny oraz wprowadzenie zakazu używania w budynku urzędu gminy urządzeń dogrzewających. 

- Sądzę zatem, że dzięki tym działaniom udało nam się zabezpieczyć na trudny nadchodzący okres. Samorządy, które ogłaszają aktualnie przetargi na zakup energii elektrycznej informują, że poziom podwyżek sięgnął już poziomu ok. 300-400% - dodaje wójt Gołębiowski.

Świadomość, że należy i trzeba myśleć o oszczędnościach mają również samorządowcy z gminy Żmudź.

- Planujemy wprowadzać oszczędności zgodnie z poleceniem premiera Morawieckiego. Staramy się jednak racjonalnie planować nasze wydatki nie tylko w okresie kryzysu, ale również na co dzień. Sukcesywnie modernizujemy oświetlenie uliczne poprzez montowanie energooszczędnych źródeł światła. Przestarzałe urządzenia na ujęciach wody i oczyszczalniach ścieków zastępujemy nowoczesnymi i energooszczędnymi. Najprawdopodobniej wprowadzimy również oszczędności na terenie urzędu gminy oraz ponownie zaplanujemy tryb pracy oświetlenia ulicznego na terenie naszej gminy - informuje Łukasz Burak, zastępca wójta w gminie Żmudź.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama