Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 09:44
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Gmina Włodawa. Letnia Biesiada zamiast zwykłej obwodnicy

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie nadania nazw ulicom w Okunince nad Jeziorem Białym. Frekwencja może nie była największa, ale cel został osiągnięty. – To dobrze, że główne ulice w naszej miejscowości przestały być anonimowe – uważają mieszkańcy.
Gmina Włodawa. Letnia Biesiada zamiast zwykłej obwodnicy

Bociania, Gajowa, Gościnna, Wodna, Wymarzona czy Jachtowa – to tylko kilka nazw ulic, spośród których mogli wybierać mieszkańcy Okuninki w gminie Włodawa. Na liście było w sumie aż 47 propozycji. Wśród nich m.in. także Szczęśliwa, Relaksowa czy Wakacyjna.

Konsultacje trwały dwa tygodnie, od 11 do 25 lipca. Zostały ogłoszone przez Urząd Gminy Włodawa. "Zmiana numeracji nazw ulic ma na celu uporządkowanie przestrzeni w Okunince oraz ułatwienie działania wszelkim służbom" – czytamy w oficjalnej informacji. Chodziło też o uregulowania prawne, wynikające z rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (z dnia 21 lipca 2021 r.) w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. "(...) nadawanie numerów porządkowych ze znakami specjalnymi oraz cyframi rzymskimi nie jest dłużej możliwe ze względu na obowiązujące przepisy"– wyjaśniają gminni urzędnicy. W Okunince, do tej pory, dominowały właśnie numery.

– Niektóre drogi, a właściwie uliczki, miały swoje nazwy, ale większość pozostawała po prostu ulicami. Dobrze, że to się zmieni. Uważam, że to ważne, tym bardziej że Okuninka to miejscowość, którą co roku odwiedzają tłumy wczasowiczów – usłyszeliśmy od pana Tomasza, naszego Czytelnika. – Łatwiej będzie wyjaśnić letnikom, jak mają trafić do zarezerwowanej kwatery. Teraz często błądzą, dlatego zwykle umawiamy się z nimi przy głównej trasie i "prowadzimy" na miejsce – dodaje pani Barbara, która wynajmuje noclegi w Okunince.

W konsultacjach wzięli udział tylko pełnoletni mieszkańcy wypoczynkowej miejscowości. Mogli nie tylko głosować na zaproponowane przez urzędników nazwy, ale też proponować swoje. Podsumowaniem konsultacji było zebranie, które odbyło się pod koniec lipca w świetlicy "Krokodyl" nad Jeziorem Białym. Wzięło w nim udział dwanaście osób. Co postanowiono?

Główna ulica Okuninki, która jest zarazem obwodnicą jeziora, będzie ulicą Letniej Biesiady (urzędnicy zaproponowali Turystyczną). Za taką nazwą głosowały m.in. osoby mieszkające wzdłuż obwodnicy.

– Podczas trwania konsultacji łącznie złożono osiem ankiet dotyczących zmiany nazwy ul. Srebrnej na Lazurową, Turystycznej na Letniej Biesiady oraz ul. Adamki na Leśniczówka, Myśliwska lub Słoneczna – informuje Anna Czajka, kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki UG Włodawa. Właścicielka jednej z dróg dojazdowych wniosła o zmianę nazwy ul. Kukułek na Poziomkową.

– Cieszę się, że mieszkańcy wzięli udział w konsultacjach i przedstawili ciekawe propozycje nazw ulic. Nie chcieliśmy niczego narzucać odgórnie, bo nie ma przecież nic ważniejszego niż decydowanie mieszkańców o ich "małej ojczyźnie" – mówi wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk. – Sam proces jest również odpowiedzią na zgłaszane od lat przez mieszkańców problemy związane z lokalizacjami poszczególnych zabudowań w Okunince. Chcemy ten temat uporządkować – dodaje.

Mieszkańcy i właściciele lokalnych nieruchomości są zadowoleni, podobnie jak turyści.

– Od lat wypoczywam nad Jeziorem Białym. Ulice w Okunince już dawno powinny mieć swoje nazwy. Z PR-owego punktu widzenia, to bardzo dobre posunięcie. No bo czy nie fajnie pochwalić się znajomym, że spędzało się urlop na Letniej Biesiadzie – mówi pani Urszula, która nad Białe przyjechała z rodziną z Lublina. 

Czytaj także:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama