Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 12:27
Reklama Reklama firmy Pomix

Włodawa. Pediatria wznawia działalność, ale ma problemy

Zamknięty na miesiąc oddział dziecięcy włodawskiego szpitala, znów przyjmuje małych pacjentów. – Cieszymy się, choć mamy obawy, że za jakiś czas znowu przestanie działać – mówią włodawianie. Ich obawy mogą być uzasadnione, bo choć oddział jest wyposażony i – przynajmniej na razie – ma kto zajmować się chorymi dziećmi, to pediatria generuje ogromne straty.
Włodawa. Pediatria wznawia działalność, ale ma problemy
Szpital we Włodawie

O tym, że włodawska pediatria zawiesza swoją działalność, pisaliśmy w naszej gazecie na początku lipca. Szpital umieścił informację na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Oddział miał być zamknięty do 31 lipca. Powód? Wakacyjne urlopy lekarzy.

- Od sierpnia, zgodnie z planem, oddział dziecięcy wznawia przyjmowanie pacjentów. Mamy już rozpisane grafiki - powiedziała nam Teresa Szpilewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Włodawie.

SPZOZ jest placówką powiatową. Informację potwierdził starosta włodawski. 

- Lekarze wracają do pracy na pediatrii, chore dzieci będą przyjmowane na oddział. Nie ma mowy o powtórce z przeszłości - zapewnił Andrzej Romańczuk.

Mowa o przeszłości wcale nie takiej odległej. Przypomnijmy, że włodawska pediatria była zamknięta od kwietnia 2020 roku do listopada 2021 roku, ze względu na brak personelu medycznego.

Deficyt pediatrów to jedno, finansowanie oddziałów dziecięcych – drugie.

- Martwimy się o przychody szpitala z pediatrii, bo Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za pacjenta, a nie za gotowość oddziału i jego kadry medycznej do pracy - wyjaśnia Teresa Szpilewicz. Krótko mówiąc, jeśli na oddziale dziecięcym nie ma hospitalizowanych pacjentów, szpital nie dostaje z NFZ pieniędzy. Tymczasem oddział trzeba utrzymywać, a zatrudnionym tam lekarzom, płacić. – Tylko w pierwszym półroczu tego roku nasz oddział pediatryczny odnotował stratę w wysokości około 800 tys. złotych - mówi dyrektor szpitala.

Żeby sytuacja uległa poprawie, do szpitala musi zgłaszać się więcej małych pacjentów, albo pediatria musi być inaczej finansowana.

1 kwietnia 2022 roku minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy zespół do spraw opracowania propozycji zmiany finansowania świadczeń pediatrycznych. Jego przewodniczącym został Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, a zastępcą przewodniczącego Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Czytaj także:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama