Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 03:35
Reklama

Nie poddadzą się bez walki. Mieszkańcy protestują i blokują odwierty [ZDJĘCIA]

Zagrożeni wysiedleniami i wywłaszczeniami mieszkańcy regionów, przez które ma przebiegać kolej dużych prędkości, po raz kolejny wyrazili sprzeciw wobec planów Centralnego Portu Komunikacyjnego. W piątek blokowali drogę krajową w Izbicy. W ubiegłym tygodniu nie pozwalali również na prowadzenie badań geologicznych. Z kolei 4 sierpnia jadą na kolejny protest w Warszawie.
Nie poddadzą się bez walki. Mieszkańcy protestują i blokują odwierty [ZDJĘCIA]
Krzysztof Grabczuk (z prawej) prezentuje rysunki dzieci, które ma przekazać w Sejmie RP. Arkadiusz Danielak trzyma symboliczną skarbonkę z wymownym napisem.
Autor: Renata Gleń

Zdaniem organizatorów, w piątkowym proteście udział wzięło około 250 osób. Co kilkanaście minut przechodzili przez przejścia na ul. Lubelskiej i ul. Rynek. Mieszkańców powiatu krasnostawskiego wsparli sąsiedzi z powiatu zamojskiego i tomaszowskiego. Przyjechali również goście z kraju, którzy w swoich regionach również sprzeciwiają się planom CPK. Głos zabierali m.in. Tadeusz Szymańczak, Dominika Kujawa i Sebastian Kujawa z gminy Wiskitki, Karina Kozłowska z gminy Żabia Wola, Tomasz Orłowski z okolic Katowic, Joanna Maślana z gminy Zamość, Zygmunt Karczewski z gminy Krasnystaw, poseł Krzysztof Grabczuk z Chełma i burmistrz Izbicy Jerzy Lewczuk.

Wszyscy przekonywali, że mieszkańcy nie mogą się poddawać i ciągle muszą wywierać presję na rządzących, aby odstąpili od planów budowy nowej linii kolejowej. Chcą, aby przynajmniej władza zaczęła rozmawiać z ludźmi o ich obawach w sprawie tej inwestycji. Podkreślali, że szacunkowe koszty budowy prawie 2 tys. kilometrów linii kolejowych dużych prędkości urosły niespodziewanie z kilkudziesięciu miliardów do prawie pół biliona złotych. Ciągle nieznane są również zasady naliczania odszkodowań, które znajdują się w rządowym projekcie ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Wątpliwości budzą również zapisy w projekcie ustawy o gospodarce nieruchomościami, która może być również niekorzystna w związku z możliwymi wywłaszczeniami. W czwartek, 4 sierpnia, zamierzam na posiedzeniu komisji sejmowej zabrać w tej sprawie głos. Trudno będzie o wszystkim powiedzieć w ciągu dwóch przysługujących mi minut. Niemniej będę starał się przedstawić najważniejsze rzeczy. Tego samego dnia przed Sejmem RP odbędzie się ogólnopolski protest przeciw planom CPK - mówi Arkadiusz Danielak z Izbicy.

Dodaje, że mieszkańcy jego gminy kilka razy zablokowali już próby odwiertów geologicznych w miejscach ewentualnego przebiegu linii kolejowej. Twierdzi, że firma nie ma zgód na prowadzenie tych prac.

- Gdyby było inaczej, z pewnością na miejscu interweniowałaby policja za utrudnianie prowadzenia prac. Dziwi nas, że próba odwiertów była planowana na gminnej drodze gruntowej, o czym przedstawiciele urzędu miejskiego nic nie wiedzieli - dodaje pan Arkadiusz. 

W trakcie protestu poseł Krzysztof Grabczuk otrzymał pakiet rysunków dzieci, które też dostrzegają problem z planowanymi wywłaszczeniami i swoje obawy namalowały. Zadeklarował przekazanie ich w Sejmie RP. Z rąk do rąk wędrowała również symboliczna skarbonka z napisem: "Zbieramy na nowe domy i place zabaw, ponieważ nie będzie nas stać na nowe, gdy pan Marcin Horała wyrzuci nas z naszych własnych". To wyraźna aluzja do pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest on "twarzą" planowanych inwestycji, które budzą zdecydowany sprzeciw zagrożonych mieszkańców.

Czytaj także:

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
miki 31.07.2022 17:16
" po co nam lotnisko w Warszawie skoro jest w berlinie" a teraz zakazuje marszu dla Powstania Warszawskiego a marsze lgbt promuje

miki 31.07.2022 15:14
grabczuk jako prezydent Chełma nic nie zbudował a teraz blokuje te inwestycje - to się jakoś nazywa

miki 31.07.2022 17:28
przypomniałem sobie - za jego kadencji zbudowano rondko przy "machajach"

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama