Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 08:03
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]

Dzisiaj część mieszkańców powiatu krasnostawskiego wznowi protest przeciw planom budowy szybkiej kolei. Zamierzają zablokować drogę krajową nr 17 w Wólce Orłowskiej.
Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Autor: Renata Gleń

Przedstawiciele społecznego komitetu protestują z jednego powodu. Twierdzą, że do tej pory nie otrzymali odpowiedzi na pismo z prośbą o konsultacje.

- Zaraz po naszym proteście ostrzegawczym w rynku miejskim w Krasnymstawie napisaliśmy pismo do CPK oraz do firmy projektującej, żeby usiedli z nami do stołu i odnieśli się do zaproponowanego społecznego wariantu przebiegu trasy. Mamy wrażenie, że nasze wcześniejsze petycje i ankiety są wyrzucane do kosza. Daliśmy im dwa tygodnie na odpowiedź. Żadnego odzewu nie było, dlatego musimy zareagować i coś robić, bo zostaniemy wywłaszczeni i wysiedleni z naszych domów - mówił Mariusz Wrona, przedstawiciel komitetu protestacyjnego.

Protest na krajowej „siedemnastce” w gminie Izbica rozpocznie się o godzinie 17. Protestujący będą co kilkanaście minut przechodzić przez przejście dla pieszych w rejonie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Orłowskiej. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców kraju wyjeżdżających na weekend na poważny problem, który dotyczy społeczności lokalnej.

Warto dodać, że kilkudziesięciu mieszkańców powiatu krasnostawskiego brało udział w ogólnopolskim proteście przeciw planom budowy szybkiej kolei. Swoje niezadowolenie manifestowali przed siedzibą Centralnego Portu Komunikacyjnego w Warszawie. Mieli ze sobą banery i transparenty nawołujące do zaniechania tej inwestycji lub do rozpatrzenia wariantów, które jak najmniej ingerują w zabudowę mieszkalną i gospodarstwa o wysokich klasach gruntów.

Na stronach Super Tygodnia informowaliśmy o przebiegu spotkań konsultacyjnych w gminach: Łopiennik Górny i Krasnystaw, a także miastach: Izbica i Krasnystaw. Zdecydowana większość uczestników tych zebrań jest przeciwna planom wysiedleń i wywłaszczeń, które będą wiązały się z realizacją inwestycji.

Na każdym spotkaniu były przedstawiane cztery warianty przebiegu linii kolejowej Trawniki-Krasnystaw-Zamość-Bełżec. Żaden z nich nie ma pełnej aprobaty. Władze kilku gmin przesłały przedstawicielom CPK i firmie projektującej alternatywne trasy, które są akceptowane przez społeczeństwo. Na razie nie ma informacji, czy zostaną one uwzględnione.   

Ponadto 10 czerwca w Krasnymstawie odbył się protest ostrzegawczy, którego organizatorzy zapowiadali blokadę drogi krajowej.

Protest rozpocznie się o godzinie 17.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
andy 02.07.2022 16:03
a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualne

Adam 02.07.2022 11:44
A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.

ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama