Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Powiat włodawski. Trwa dochodzenie, skąd bakterie w skażonej wodzie

Skażenie wodociągu w Woli Wereszczyńskiej i rdzawa woda we Włodawie. Podczas fali upałów jej brak w kranie może być nie lada problemem. Z pomocą przychodzi Gminny Zakład Usług Komunalnych w Urszulinie i strażacy ze Starego Brusa.
Powiat włodawski. Trwa dochodzenie, skąd bakterie w skażonej wodzie

Autor: OSP Stary Brus, nadesłane

W okresie suszy w powiecie nasiliły się problemy z wodą. W związku z wykryciem bakterii w ujęciu WZZ Wola Wereszczyńska w części dwóch gmin nie nadaje się ona do spożycia. Mieszkańcy Zabrodzia, Urszulina, Wiązowca, Michałowa, Wytyczna i Wólki Wytyckiej z gminy Urszulin, a także Dominiczyna, Lubowierza i Helenina z gminy Stary Brus mają nie lada kłopot. Wodę pitną dostarcza do trzech miejscowości OSP w Starym Brusie. Gmina Urszulin uruchomiła w Andrzejowie tymczasowy punkt czerpania wody, która jest zdatna do spożycia. Ponadto wszyscy, którzy korzystają z tego wodociągu, mogą zaopatrywać się w wodę pitną butelkowaną w Gminnym Zakładzie Usług Komunalnych w Urszulinie od godz. 7.30 do 15.30, a także u sołtysów wsi.

- W naszej gminie problem ten dotyczy około 350 mieszkańców, zaopatrywanych z ujęcia w Woli Wereszczyńskiej w gminie Urszulin. Trwa chlorowanie i płukanie sieci, ale zanim ten proces przyniesie efekty, wodę dostarczają jednostki ochotniczej straży pożarnej, a dystrybucja wody pitnej odbywa się poprzez sołtysów - mówi wójt gminy Stary Brus Paweł Kołtun.

- Wodę pitną butelkowaną mamy cały czas dostępną i na pewno nam jej nie zbraknie, bo czekamy na kolejne transporty. W tym tygodniu mieszkańcy powinni już mieć wodę w swoich kranach, ale pewność będziemy mieli dopiero po dokładnych badaniach i akceptacji sanepidu. Ujęcie wody jest zdrowe i niezagrożone, awaria nastąpiła prawdopodobnie w jednym z rurociągów. W tej chwili szukamy przyczyn tego skażenia - mówił nam w miniony wtorek Mariusz Kowalewski, prezes zarządu Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Urszulinie.

Czytaj także: Włodawa. Wygrał walkę z bankiem. Teraz wspiera innych [TYLKO U NAS]

Sanepid zezwolił na używanie wody z sieci, ale tylko do celów sanitarnych (np. spłukiwanie toalety). Będzie dopuszczona do spożycia dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników badania próbek.

- Problemy zarówno w gminie Urszulin, jak i w gminie Stary Brus, dotyczą tylko jednego ujęcia wody, jakim jest wodociąg w Woli Wereszczyńskiej. Przeprowadzone tam badania wykazały zanieczyszczenie grupami bakterii coli, E. coli i enterokoków kałowych. Trwa dochodzenie w tej sprawie. Pewne podejrzenia już mamy, ale na razie nieoficjalne. Badanie wody leży teraz po stronie zarządzającego wodociągami. Jak na razie prowadzona jest tam dezynfekcja. Mam nadzieję, że mieszkańcy jak najszybciej będą mieli wodę zdatną do picia - informuje Mariusz Januszko, powiatowy inspektor sanitarny.

Mieszkańcy Włodawy również zgłaszają problem z wodą. Czytelniczka z ul. Przechodniej przesłała nam zdjęcie rdzawej wody. Podobna sytuacja jest na ul. Wojska Polskiego.

- Płaci się duże pieniądze za wodę, a w kranie ma się takie gó***. Zadzwoniłam do MPGK i jakiś pracownik mi mówił, że są stare rury i dlatego leci rdzawa woda. Dodał, że zarząd musi podjąć uchwałę o wymianie. Najwidoczniej jest wiele lepszych powodów, żeby tego nie robić, jak np. zarobki pracowników i oczywiście prezesa - pisze do nas rozżalona pani Karolina.

Czytaj także: Włodawa. Dalsze losy nieśmiertelnika żołnierza z Wyryk [TYLKO U NAS]

- Mieszkańcy zwrócili się do nas z tym problemem, ale akurat z innych ulic. Wystosowaliśmy pismo do MPGK o badanie pod kątem zawartości żelaza. Z reguły nadmiar żelaza jest w 90% przyczyną takiego koloru wody. Ale powód też może być inny. W tym tygodniu powinniśmy już mieć odpowiedź, do której się ustosunkujemy - dodaje Januszko.

- Woda w ujęciu jest krystalicznie czysta. Na naszych rurociągach nie ma żadnego zanieczyszczenia. Kiedy otworzymy hydrant, to leci zdrowa pitna woda. Ludzie w blokach mają często zastane stare rurociągi, dlatego - jeśli zwiększa się zużycie wody - z tych rur będzie wypłukiwany brud. Nasza rola kończy się na wodomierzu, który jest wejściem do bloku. Dalej za rurociągi odpowiadają zarządcy. Nasze rurociągi są stale czyszczone, nawet mamy projekt kompleksowego czyszczenia sieci, który będziemy realizować. Za to, że zarządcy nie czyszczą swoich rur, nie możemy odpowiadać. W okresie letnim zużycie zwiększyło się ze 100 metrów sześciennych do 400. Siłą rzeczy przy takim zwiększeniu, jeśli ktoś ma przyłącze stalowe czy magistralę stalową, chwilowo woda może przybrać rdzawy kolor. Ostatnie badania wody pokazują, że poziom żelaza mamy w normie. Kolejne badanie będzie 11 lipca i nie spodziewam się zaskoczenia - informuje Hubert Ratkiewicz, prezes zarządu MPGK we Włodawie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama