Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 20:44
Reklama

Włodawa. Centrum Usług Społecznych dla osób starszych prawie gotowe

W budynku po dawnej jednostce wojskowej we Włodawie powstało Powiatowe Centrum Usług Społecznych. To jeden z projektów wchodzących w skład dużej inwestycji, jaką jest rewitalizacja miasta. Centrum obejmie opieką osoby starsze, niepełnosprawne, cierpiące na zaburzenia psychiczne. Zacznie działać jeszcze w tym roku.
Włodawa. Centrum Usług Społecznych dla osób starszych prawie gotowe

Powiatowe Centrum Usług Społecznych (PCUS) powstało na terenie po byłej jednostce wojskowej we Włodawie, w dawnym budynku koszarowym. Budynek przeszedł właśnie gruntowny lifting. Oficjalne "odebranie" inwestycji ma nastąpić do połowy lipca.

– W ubiegłym tygodniu budynek sprawdzali strażacy i sanepid – informuje starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

W świeżo wyremontowanym budynku będą działały: Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań”, Dom Pomocy Społecznej, Dzienny Dom Pomocy, mieszkania wspomagane, a także Zakład Aktywności Zawodowej.

Czytaj także: Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Okazały się bardzo niebezpieczne dla włodawian

– Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest w naszym powiecie bardzo duże, bo w regionie seniorów jest coraz więcej – mówi starosta. – Nowością będzie na pewno Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych, które będą pracowały m.in. przy przygotowaniu posiłków dla Domu Pomocy Społecznej – tłumaczy Andrzej Romańczuk.

"W jednostkach organizacyjnych skupionych w PCUS jednym z elementów działalności terapeutycznej będzie działalność kulturalna. Jej program będzie dostosowany do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych, w celu zapobiegania izolacji społecznej, aktywizowania do udziału w życiu społecznym oraz realizacji własnych zainteresowań" - czytamy na stronie starostwa powiatowego we Włodawie.

– To bardzo dobra wiadomość, bo w powiecie włodawskim żyje dużo starszych, schorowanych osób. Takie miejsce jest potrzebne. Powinno postać już lata temu – uważa pani Monika, mieszkanka Włodawy. – Znajomy rodziców jest osobą niepełnosprawną. Teraz większość czasu spędza przed telewizorem albo na ławce przed domem. Mam nadzieję, że Centrum otworzy go trochę na świat, sprawi, że będzie bardziej aktywny, a przez to na pewno szczęśliwszy – dodaje nasza Czytelniczka.

Czytaj także: Włodawa. Wili wianki, szukali kwiatu paproci

Co ważne, projekt generuje nowe miejsca pracy. Zatrudnienie w PCUS ma znaleźć ponad 70 osób.

Koszt inwestycji to prawie 10 mln złotych, z czego 85 proc. stanowi unijne dofinansowanie.

W ramach projektu "Rewitalizacja Włodawy" zrealizowano również trzy inne zadania. Na liście są: Miejskie Centrum Monitoringu (uliczne kamery zaczęły działać w ubiegłym tygodniu), remont parku przy cerkwi oraz kompleksowa przebudowa Rynku, czyli terenu wokół zabytkowego Czworoboku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama