Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 20:30
Reklama

Gm. Krasnystaw. Arianka coraz bliżej renowacji

Do najbliższego czwartku potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert w przetargu na rewitalizację zabytkowej wieży ariańskiej w Krynicy. Gmina Krasnystaw pozyskała na ten cel kilkaset tysięcy dotacji. Na wykonanie wszystkich prac zwycięzca będzie mieć czas do 28 października bieżącego roku
Gm. Krasnystaw. Arianka coraz bliżej renowacji
Autor: Fot. UG Krasnystaw

- Wieża znajduje się w lesie i z dala od jakichkolwiek zabudowań. Była wielokrotnie niszczona przez wandali. Celem rewitalizacji jest pokazanie szerszej grupie zwiedzających piękna tego miejsca, związanego z arianami, żyjącymi na tym terenie na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku. By tak się stało, trzeba między innymi wzmocnić fundamenty, uzupełnić ubytki w murze, wykonać tynki zewnętrzne i wewnętrzne, odtworzyć posadzki, poprawić pokrycie dachowe, a także wykonać wrota wejściowe oraz opaskę odwadniającą wokół wieży - informuje wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw.

Pochodzący z 17. wieku zabytek jest uznawany za najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy. Ostatnią renowację arianka przeszła w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W ostatnich latach była dewastowana przez wandali.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama