Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 00:00
Reklama

Pow. krasnostawski. Prawie 100 milionów na inwestycje strategiczne. Sprawdzamy, na co wydadzą te pieniądze 

Taka jest łączna kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład, jaką otrzymają wszystkie samorządy w powiecie. Nasze miasta i gminy chcą za te pieniądze modernizować drogi, szkoły i oświetlenie uliczne. Będą też inwestycje w ochronę środowiska i odnawialne źródła energii.
Pow. krasnostawski. Prawie 100 milionów na inwestycje strategiczne. Sprawdzamy, na co wydadzą te pieniądze 

Powiat krasnostawski złożył trzy wnioski, ale tylko dwa otrzymają dofinansowanie. Będzie to rozbudowa 4,8 km drogi w Piaskach Szlacheckich (10,5 mln dofinansowania) oraz 2,5 km drogi Suszeń-Potasznia-Borsuk z budową 672 m chodnika w Gorzkowie (4,55 mln dofinansowania).

- W obecnym naborze nie przeszedł nam wniosek na rozbudowę drogi w Krynicy. Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chcielibyśmy więcej, ale cieszymy się z tego, co otrzymaliśmy. Dofinansowanie pozwoli na realizację zadań bardzo pilnych i potrzebnych. Myślę, że do października przyszłego roku te inwestycje powinny być zakończone - mówi starosta Andrzej Leńczuk.

 

lenczuk-lad-powiat-krasnystaw.mp3

 

Miasto Krasnystaw otrzymało blisko 11 mln zł dofinansowania na dwa projekty. W ramach jednego z zadań zamontowanych zostanie 330 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1,6 MW. Drugie przewiduje całkowite odnowienie placów zabaw przy szkołach podstawowych nr 1 i nr 4 oraz montaż nowoczesnych central wentylacyjnych w przedszkolach i żłobku.

Na trzy projekty gmina Krasnystaw pozyskała prawie 10 mln zł. Ponad połowę tej kwoty może pochłonąć kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego. Wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik informuje, że stare lampy zostaną wymienione na ledowe. Dzięki temu inwestycja może zwrócić się w ciągu kilku lat. Ponadto przebudowane zostaną drogi w Siennicy Nadolnej i Wincentowie o łącznej długości około 4,5 km.

Blisko 9,5 mln dofinansowania otrzymały Fajsławice. Samorząd chce zmodernizować drogę w Marysinie i kilka innych odcinków, docieplić szkoły w Fajsławicach i Siedliskach Drugich oraz zrewitalizować centrum Fajsławic.

- W ramach rewitalizacji zamierzamy między innymi poprawić funkcjonalność miejsca służącego jako mały dworzec. Chcemy tam wybudować od podstaw nowoczesny budynek usługowy z miejscem przystankowym. Ponadto poprawimy elewację urzędu gminy i zagospodarujemy zielenią centrum gminy, które nie było „dotykane” od co najmniej 40 lat. Inwestycja wpisze się w działania związane z poprawą estetyki, jakie już podjęliśmy poprzez termomodernizację ośrodka zdrowia i ośrodka pomocy społecznej - mówi wójt Janusz Pędzisz.

 

pedzisz-janusz-lad-fajslawice.mp3

 

Samorząd Izbicy będzie realizowała trzy projekty z dofinansowaniem na łączną kwotę ponad 9,3 mln zł. Będzie to budowa dróg gminnych w Wirkowicach Pierwszych, Tarzymiechach Trzecich i Majdanie Krynickim.

Siennica Różana dostała prawie 6 mln zł na przebudowę 2,5 km drogi w Woli Siennickiej oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na dziesięciu budynkach użyteczności publicznej. Chodzi o hydrofornię w Kozieńcu, oczyszczalnię ścieków w Siennicy Królewskiej Małej, szkołę w Siennicy Różanej oraz świetlice wiejskie: w Siennicy Królewskiej Dużej, Żdżannem, Wierzchowinach, Kozieńcu, Siennicy Królewskiej Małej, Maciejowie i Boruniu.

Do gminy Łopiennik Górny powędruje 9,9 mln zł na budowę świetlicy wiejskiej w Łopienniku Dolnym, budowę gminnej oczyszczalni ścieków z kanalizacją sanitarną oraz termomodernizację budynków użyteczności publicznej (świetlicy w Woli Żulińskiej, apteki i „agronomówki”).

Gmina Kraśniczyn przeznaczy prawie 4,5 mln zł na termomodernizację miejscowej szkoły. Z kolei władze Żółkiewki 8,74 mln zł na przebudowę czterech dróg o łącznej długości około 5,5 km.

Na budowę gminnego centrum kultury władze Rudnika dostały aż 7,22 mln zł. Samorząd zamierza również zaadaptować pomieszczenia po byłym gimnazjum na nową siedzibę urzędu (2,6 mln) oraz wybudować obiekty sportowe przy szkołach w Rudniku i Płonce (1,47 mln).

Trzy projekty zamierza również realizować gmina Gorzków. Otrzymała dofinansowanie na przebudowę remizy OSP w Gorzkowie-Osadzie (2,12 mln), chce umocnić skarpy zbiornika retencyjnego w Gorzkowie-Osadzie wraz z elementami zagospodarowania terenu (1,76 mln), a także wybudować boisko sportowe z niezbędną infrastrukturą (1,57 mln).

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama