Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Asteroida zbliża się do Ziemi. Czy jesteśmy bezpieczni?

Wkrótce niedaleko Ziemi przeleci asteroida i nie byłoby to może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że będzie to największe z tego typu ciał w pobliżu Błękitnej Planety w ostatnim czasie.
Asteroida zbliża się do Ziemi. Czy jesteśmy bezpieczni?
Autor: Pixabay

Kosmiczny przybysz

NASA poinformowała, że asteroida 7335, znana też pod oznaczeniem 1989 JA, minie nas z prędkością względną wynoszącą ok. 13,12 km/s, z kolei najmniejsza odległość, na którą się zbliży, to ok. 4 mln km – z punktu widzenia człowieka dużo, jednak pamiętajmy, że odległości kosmiczne należy interpretować inaczej. Obiekt został odkryty w 1989 r. Dokonała tego Eleanor Helin w Palomar Observatory w USA.

Dyskusyjna data

Jak poinformował portal Komputer Świat, „wiele serwisów podaje, że do zbliżenia dojdzie już w najbliższą niedzielę, 22 maja. Według informacji przekazywanych przez NASA jasno wynika jednak, że to błąd, choć nie umniejsza to skali wydarzenia. Agencja poinformowała, że 7335 przeleci obok Ziemi dopiero w przyszły piątek, 27 maja, z prędkością ok. 47 tys. km/h, z najmniejszą odległością od naszej planety o godz. 14.26 czasu uniwersalnego (16.26 czasu polskiego)”.

Czy Ziemia jest zagrożona?

Astronomowie twierdzą, że Ziemi nie grozi zderzenie z kosmicznym przybyszem. Naukowcy uważają, że ich obliczenia mają dokładność do 153 km. Nadal nie wiadomo jednak, jak duży jest nadlatujący obiekt. Jedni szacują jego średnicę na 1,8 km, a inni uważają, że jest ona o ok. 800 m mniejsza. Co ciekawe, ów obiekt do naszej planety zbliżył się nie tylko w roku jego odkrycia – potem „w pobliżu” przelatywał jeszcze w latach 1996 i 2015.

Zjawiska nie będziemy w stanie zobaczyć gołym okiem, niemniej jego „uchwycenie” powinno być możliwe dzięki teleskopom.

Na prowadzonej przez NASA stronie internetowej CNEOS znajduje się stale aktualizowana lista tzw. planetoid bliskich Ziemi, czyli obiektów przemykających w dość bliskiej odległości od naszej planety.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama