Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania

Naukowcy uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili nietypowe badanie. Okazało się, że smartfony mają wpływ na nasze uzębienie.
Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania
Autor: iStock

Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych to znak naszych czasów. Stale śledzimy media społecznościowe, sprawdzamy pocztę elektroniczną, piszemy sms-y, oglądamy filmy... W jednym urządzeniu możemy stworzyć terminarz, listę zakupów, centrum rozrywki, bibliotekę i miejsce spotkań.

Eksperci z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine w Tel Awiwie chcieli sprawdzić, czy częste sięganie po smartfon może realnie wpływać na stan zdrowia, w tym uzębienia.

Smartfony powodowały przewlekły stres

Wnioski są zaskakujące. Okazuje się, że media społecznościowe i korzystanie ze smartfonów mogą zaburzać sen i powodować zmęczenie oraz bóle w okolicach ust i szczęki. Żeby dokładniej przyjrzeć się tym zależnościom, 600 badanych osób podzielono na dwie grupy: świeckich (używających smartfonów bez ograniczeń) oraz ultraortodoksyjnych (korzystających z telefonów bez połączenia z internetem).

Analiza zgłaszanych uwag pozwoliła stwierdzić, że aż 54 proc. świeckich internautów częściej budziło się w nocy, kiedy wśród ultraortodoksów problem ten dotknął zaledwie 20 proc. osób. 50 proc. świeckich odczuwało też nadmierny poziom stresu – w przypadku drugiej grupy było to tylko 22 proc. przypadków. 45 proc. aktywnych użytkowników smartfonów przyznało również, że odczuwa nieustanną potrzebę dostępu do swoich urządzeń. W grupie „koszernej” wartość ta wyniosła tylko 20 proc.

Jak media społecznościowe wpływają na uzębienie?

Uzależnienie od ciągłego „zażywania informacji” z sieci nie pozostało bez wpływu również na zupełnie niepozorną część ciała – żuchwę i jej stawy. Wśród świeckich użytkowników 21 proc. respondentów łapało się na nocnym zgrzytaniu zębami, z kolei 24 proc. z nich zaobserwowało ten objaw również za dnia. 29 proc. aktywnych w sieci odczuwało również ból mięśni żuchwy. Dla porównania – opisywane objawy wystąpiły jedynie u 14 proc. ortodoksów: 13,5 proc. zgłaszało zgrzytanie zębami i 14 proc. ból w mięśniach szczęki.
 

– Obecne badanie wykazało związek między nadmiernym używaniem smartfonów, które umożliwiają surfowanie po aplikacjach społecznościowych, a znacznym wzrostem wybudzeń w nocy (co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia), bólu twarzy i szczęki, ucisku w szczęce w dzień i zgrzytanie zębami w nocy – objawy fizyczne, które często są wynikiem stresu i niepokoju, a które mogą prowadzić nawet do urazów fizycznych, takich jak erozja zębów i uszkodzenie stawów – wyjaśniła dr Pessia Friedman-Rubin, jedna z badaczek uczestniczących w projekcie.I dodała: – Oczywiście opowiadamy się za postępem technologicznym, ale jak wszystko w życiu – nadmierne korzystanie ze smartfonów może prowadzić do negatywnych objawów i ważne jest, aby opinia publiczna była świadoma konsekwencji, jakie ma to dla ciała i umysłu.

Czytaj też: Chełm. W szpitalu brakuje laryngologów, więc… zamknęli oddział


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama