Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Włodawa: Stacja Sobibór ruszy niebawem

Trwają już ostatnie przygotowania do uruchomieniem Centrum Edukacji Historycznej. Mieścić się będzie w budynku byłej stacji kolejowej w Sobiborze. Ponaddwumilionowa inwestycja najprawdopodobniej od lipca będzie dostępna dla turystów.
Gm. Włodawa: Stacja Sobibór ruszy niebawem

Remont byłej stacji kolejowej wykonała włodawska firma Hanbud Wiesława Blicharskiego. Wygrała przetarg, wystawiając ofertę na niecały milion 200 tys. zł. Prace dobiegły już końca, trwają ostatnie zakupy wyposażenia placówki. Cała inwestycja kosztowała ok. 2,4 mln zł. Centrum ma być otwarte w połowie tego roku.

Inwestycja pt.: "Remont, przebudowa, rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynków oraz terenu po byłej stacji kolejowej z przeznaczeniem na cele muzealne - Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór” to pomysł starosty włodawskiego Andrzeja Romańczuka. Zauważył on, że budynek stacji jest jednym z bardzo niewielu obiektów, który pamięta czasy II wojny światowej i funkcjonowanie hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

- Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór - mówi starosta. - Dzięki funduszom unijnym udało się wyremontować ten budynek, uporządkować plac wokół niego i utworzyć tam Centrum Edukacji Historycznej. Sobibór jest bowiem jedną z dwóch – obok Auschwitz - najbardziej rozpoznawalnych polskich miejscowości w świecie, które są związane z tragedią Holokaustu.

Koncepcja Centrum obejmuje nie tylko remont i wyposażenie całego budynku stacji, ale również zagospodarowanie terenu wokół niego. Powstała m.in. sala ekspozycyjna wystaw czasowych, czytelnia, archiwum sobiborskie. Całość jest zaaranżowana w stylu rustykalnym lat 20. XX wieku. Już można zauważyć, jak zmienił się teren wokół budynku stacji. Powstał tam peron kolejowy, parking samochodowy i rowerowy, promenada ekspozycyjna, tablice informacyjne itp.

W centrum będą m.in. organizowane wystawy historyczno-biograficzne, warsztaty dla młodzieży, plenery plastyczne, prezentacje, multimedialne wydawnictwa edukacyjne, prelekcje, spotkania, konferencje itp. Centrum będzie bardzo ściśle współpracowało z Muzeum Państwowym w Sobiborze.

Powiat uzyskał na ten projekt 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO "Zagospodarowanie budynków publicznych obszaru Powiatu Włodawskiego na potrzeby ochrony dziedzictwa kultury".

Czytaj też: Gm. Włodawa: Oszukana chciała sadzić warzywa. Czy to się jej jeszcze opłaca?

 

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama