Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Będzie nowy most na Bystrzycy

Lublin od kilku lat robi wiele aby mieszkańcom miasta i jego okolic poprawić dojazdy do pracy czy dotarcie do działających tu instytucji czy placówek handlowych. Konsekwentnie zmierza też w kierunku osiągnięcia przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym. Będzie to możliwe dzięki usprawnieniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz zintegrowaniu ich z transportem publicznym. W osiągnięciu tego celu miasto ma pełne wsparcie władz Województwa Lubelskiego. Dzięki współpracy obu samorządów powstanie między innymi nowy most na Bystrzycy.

Lublin. Miasto dostępne i bezpieczne

Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania unijnego w realizowanym już przez Lublin projekcie „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Urząd marszałkowski dołożył 16 mln zł z Unii Europejskiej. Te pieniądze wystarczą nie tylko na rozbiórkę starego i budowę nowego mostu na Bystrzycy, ale również na rozbudowę ul. Żeglarskiej. Z kolei ul. Franczaka „Lalka” wzbogaci się o chodnik i ścieżkę rowerową. 28 kwietnia 2022 r. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztof Żuk podpisali aneks do umowy. Tym samym wartość całego projektu wzrosła do ponad 103 mln zł.

– Potrzeby mieszkańców są dla nas najważniejsze. Zwiększenie dofinansowania, które pozwoli na rozbiórkę i budowę nowego mostu, poprawi w tym rejonie bezpieczeństwo przechodniów, rowerzystów i kierowców. Wszystkim nam zależy, aby Lublin spełniał oczekiwania mieszkańców i ten projekt przyczynia się do tego. Całe przedsięwzięcie będzie
także dobrą promocją ekologicznego transportu w Lubelskiem. Pozwoli na udoskonalenie sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz integrację z transportem publicznym – tłumaczy Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego (na zdjęciu z lewej).

Dzięki realizacji tych planów Lublin stanie się miastem bardziej dostępnym dla mieszkańców całego regionu.

Transport zbiorowy nad indywidualnym

Projekt polegający na budowie, modernizacji przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu lubelski samorząd realizuje od 2017 roku. Jego celem jest przede wszystkim rozwój i usprawnienie systemu komunikacji w obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF). Chodzi o osiągnięcie przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym dzięki usprawnieniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz zintegrowanie ich z transportem publicznym.

– Dostępność oraz łatwość w użytkowaniu komunikacji zbiorowej jest jednym z priorytetów dobrze funkcjonującego miasta – mówi Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk (na zdjęciu z prawej).
– Dlatego od lat stawiamy na rozwój oraz usprawnienie systemu komunikacji w Lublinie. Pozyskanie dodatkowego dofinansowania do projektu unijnego pozwoli na realizację ważnej miejskiej inwestycji, długo oczekiwanej przez mieszkańców, jaką jest budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Obiekt dopełni funkcjonalność istniejącego węzła przesiadkowego, który integruje różne formy transportu.

Miliony dodane do realizowanego już projektu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Pierwotnie było to ponad 63 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosiło około 36 mln zł. Po ostatnim zwiększeniu dotacji zaangażowanie pieniędzy z UE wzrosło do ponad 77 mln zł.
Dotychczas udało się już zrealizować:

- budowę lub przebudowę zespołu przystanków przesiadkowych przy ulicach: Związkowej, Mickiewicza, Turystycznej oraz przy Dworcu PKP, przy Rondzie Dmowskiego i przy Poczekajce,

- budowę węzłów przesiadkowych przy ul. Abramowickiej, ul. Józefa Franczaka „Lalka”, ul. Żeglarskiej, ul. Zbożowej, al. Kraśnickiej, ul. Granitowej i przy ul. Osmolickiej,

- przebudowę ul. Wygodnej. Zakończenie realizacji projektu wraz z oddaniem do użytku nowego mostu planowane jest do końca tego roku.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama