Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Inwestycje ratujące nasze zdrowie

Miliony złotych z unijnych dotacji trafią wkrótce do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Kierownictwa obu instytucji kilka dni temu podpisały już umowy o dofinansowanie swoich projektów.
Inwestycje ratujące nasze zdrowie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Autor: Smarczewski

Samorząd województwa dba o zdrowie

Podpisaliśmy trzy kolejne umowy na inwestycje w obszarze służby zdrowia. Edukacja i ochrona zdrowia to absolutnie dwa priorytety każdego samorządu – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Sfinansujemy je z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2021.

24 miliony złotych dla Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie pochodzą z instrumentu REACT-EU, który zapewnił dodatkowe pieniądze na zwalczanie skutków pandemii COVID-19.

Natomiast 23,7 mln, które zasilą konto szpitala przy al. Kraśnickiej, pochodzą z dotacji przyznanych w ramach dostępnych jeszcze pieniędzy RPO. Największy szpital województwa zrealizuje za nie dwa projekty. Wzmocni dzięki temu jakość świadczonych przez siebie usług medycznych. – Trzeba pamiętać, że do unijnej dotacji dokładamy także własne pieniądze. Całkowita wartość wszystkich projektów sięgnie prawie 59 milionów złotych – podkreśla Marszałek Stawiarski.

Pacjenci postcovidowi w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy

Lubelski WOMP uzyskał dofinansowanie na realizację projektu zatytułowanego „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19”.

Pandemia była niewątpliwie jedną z najtrudniejszych prób dla systemu ochrony zdrowia i uwidoczniła obszary wymagające wsparcia, także w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem. Odpowiedzią na ujawnione problemy był przygotowany przez Komisję Europejską instrument finansowy REACT-EU. To właśnie z tego źródła pochodzą pieniądze pozyskane przez WOMP.

Inwestycja zakłada dobudowę do budynku głównego pięciokondygnacyjnego bloku. Powstanie funkcjonalny i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny budynek. W opinii Anny Rutczyńskiej-Rumińskiej, dyrektor WOMP, realizacja tych planów pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwość skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do właściwego leczenia na poziomie ambulatorium.

Modernizacja oddziału toksykologii i cyfryzacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Największy szpital naszego regionu zyskał dotację na realizację dwóch projektów. Łącznie będzie to prawie 23,7 mln zł. Jak zapowiada Piotr Matej, dyrektor placówki, pieniądze powiększone o wkład własny (1,2 mln zł) wystarczą na:

  • zmodernizowanie Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego. Zyska on m.in. własną Izbę Przyjęć, 18 stanowisk monitorowanych, gabinet USG i Pracownię Hiperbarii Tlenowej. Zakupiony zostanie nowy sprzęt medyczny, m.in. defibrylatory, łóżka, respiratory, kardiomonitory z centralą czy pompy strzykawkowe.

  • zwiększenie dostępności do usług ochrony zdrowia świadczonych przez szpital drogą elektroniczną. Wdrożone zostaną systemy i dziesięć e-usług informatycznych dla pacjentów. Wszystko to wpłynie na poprawę gromadzenia i przetwarzania danych medycznych, a także dostępu do informacji medycznej tak dla pacjentów, jak i pracowników jednostki. Skróci to również czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia i pozwoli szpitalowi przejść w pełni na komunikację elektroniczną, również pomiędzy placówkami medycznymi.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama