Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:05
Reklama

Chełm: Zakład pogrzebowy w środku osiedla

Mieszkańcy osiedla Słoneczne nie chcą mieć pod oknami zakładu pogrzebowego i chłodni, która rzekomo ma powstać przy ul. Szymanowskiego 7. Choć rada osiedla nic nie wie na temat nowego najemcy, firma wywiesiła już nawet szyld. - To ma być tylko punkt kontaktowy - zapewnia właściciel.
Chełm: Zakład pogrzebowy w środku osiedla

- Mamy prawo do spokojnego życia, a gdy taka działalność będzie prowadzona w naszym bloku, spokojne już nie będzie - mówi jedna z mieszkanek bloku.

- Wnuczek powiedział mi, że nie będzie do mnie przychodził, bo się boi. Widział, jak do zakładu pogrzebowego wnoszono trumny - dodaje inna mieszkanka. - Dlatego jestem przeciwna tej działalności w naszym bloku.

Mieszkańcy protestują i zbierają podpisy. Nie wyobrażają sobie, aby w sercu osiedla działał biznes funeralny.

- Wracałam z dziećmi ze szkoły we wtorek. Przed lokalem stanął bus i do środka wnoszono trumny. Moje dzieci, jak nigdy dotąd, w 40 sekund wbiegły na IV piętro. Przybiegły do babci i nie mogły się wysłowić. Dla nich to był szok. Młodsza córka nie chce teraz sama wychodzić z bloku, bo boi się, co tam zastanie. To nie jest widok, który chciałabym, aby moje dzieci oglądały na podwórku - tłumaczy jedna z inicjatorek protestu.

Jeden z naszych rozmówców ma mieszkanie w bloku po drugiej stronie ulicy, od niedawna z... widokiem na zakład pogrzebowy.

- Proszę sobie wyobrazić, że siedzę i jem śniadanie, zerkam przez okno, a tu trumny noszą. Nie ma na to mojej zgody - mówi z przekonaniem.

Mieszkańcy bloku obawiają się, że oprócz punktu przyjęć zleceń, ma powstać jeszcze chłodnia, gdzie przechowywane będą ciała. Nikt nie pytał mieszkańców osiedla, a nawet bloku, czy wyrażają na to zgodę.

W piątek mieszkańcy Szymanowskiego 7, w którym prowadzona ma być działalność, złożyli do Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pismo z podpisami. Są przeciwni temu, aby w ich bloku świadczono usługi pogrzebowe.

- Podpisała się większość mieszkańców. Żądamy od spółdzielni, aby zajęła się tą sprawą i poinformowała nas, na jakiej podstawie lokal został wynajęty i jakiego rodzaju działalność może być w nim prowadzona - tłumaczą nasi rozmówcy. - Jesteśmy właścicielami mieszkań, a spółdzielnia powinna bronić naszych interesów.

Właściciel Zakładu Pogrzebowego "Orszak" zapewnia, że jego działalność nie będzie uciążliwa dla sąsiadów. Ma nadzieję, że zechcą się z nim spotkać, żeby miał możliwość im to wyjaśnić.

- To będzie tylko biuro kontaktowe dla osób, które są zainteresowane naszymi usługami. Nie będziemy przygotowywać tutaj zwłok do pochówku. Nie zamierzam też urządzać w tym miejscu żadnej chłodni - zapewnia Roman Łukasiewicz, właściciel Orszaku.

Przedsiębiorca przyznaje, że przywiózł wprawdzie do lokalu kilka trumien na wystawę, ale kiedy mieszkańcy poinformowali, że sobie nie życzą, trumny wróciły do Woli Uhruskiej, gdzie znajduje się baza firmy.

- W Woli Uhruskiej jest cała baza, chłodnia, kaplica. W Chełmie będzie funkcjonował tylko punkt przyjęć, a w sprzedaży będą sztuczne kwiaty, wazony, znicze czy dewocjonalia niezwiązane bezpośrednio z pochówkiem - tłumaczy przedsiębiorca. - Zdecydowałem się na ten punkt, ponieważ takie były oczekiwania moich klientów. Ludzie z Chełma, którzy byli zadowoleni z naszych usług, mówili, że dobrze byłoby, abym otworzył się też na ten rynek.

Ale mieszkańcy bloku nie chcą nawet punktu przyjęć w pobliżu swoich mieszkań. 

- Po Tesco są wolne lokale do wynajęcia, niedaleko cmentarza, niech tam utworzą sobie ten punkt, a nie pod naszymi oknami - denerwują się mieszkańcy. - Może dzisiaj będzie tam punkt, a za jakiś czas zakład się powiększy o chłodnię. Bo jeśli sam punkt ma być, to dlaczego zamurowane zostały okna od strony naszych klatek schodowych? 

- No i dlaczego punkt jest całodobowy? Kto w środku nocy będzie szukał sklepu ze zniczami? - dopytują.

Od soboty podpisy pod protestem zbierają już na całym osiedlu. Chcą także zostawić listę w administracji osiedla, aby więcej osób miało do niej dostęp.

W sprawę obiecała się zaangażować przewodnicząca rady osiedla Krystyna Aleksandrowicz, która o nowych usługach na Słonecznym dowiedziała się od nas.

- Te usługi są potrzebne, ale musi być dla nich odpowiednie otoczenie. Na pewno nie osiedle mieszkaniowe. Rada powinna wyrazić opinię w tej sprawie i jestem pewna, że będzie ona negatywna - tłumaczy szefowa osiedla. - Nikt nas nie pytał o zdanie. Zajmę się tym w najbliższym czasie.

Czytaj także: Podwyżki zamkną kluby w Chełmie?

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
marcin 18.01.2022 16:19
hej jestem marcin i nie życze sobie żeby na moim osiedlu był zakład pogrzebowy kogoś po***o muwie szczeże i niech sie wynoszą stąnd lepiej

gość 18.01.2022 08:14
To jakiś absurd, ale w mieście PISolandii wszystko jak widać jest możliwe

chełmianin 24.01.2022 19:21
co do tego ma partia polityczna (jakakolwiek)? Lokal wynajęła spółdzielnia mieszkaniowa a przed podpisaniem umowy wynajmujący powinien określić jaka działalność może być prowadzona w ich lokalu. A tak nawiasem mówiąc to 500+ lub 13 emerytura to nie przeszkadza brać? No cóż tak zachowują się żołnierze Grabczuka.

kazio 17.01.2022 15:38
Niech się przyzwyczajają. Bo lekarze przestali leczyć bez dodatku covidowego ani rusz

Stalin 17.01.2022 12:03
I nie powstanie. Szyby będę wybijane albo oblewane farbą.

Hades 17.01.2022 08:37
W naszej trumnie będziesz wyglądał ... jak żywy!

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama