Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:38
Reklama

Urzędnicy pod cenną, duchową opieką

Urzędnicy skarbówki podczas pełnienia obowiązków służbowych mają specjalną ochronę. Modli się za nich kapelan. Oczywiście nie za darmo. Zatrudnia go Izba Administracji Skarbowej w Lublinie i płaci wcale niemałe pobory.
Urzędnicy pod cenną, duchową opieką

Choć modlitwa przydałaby się bardziej podatnikom, zwłaszcza tym wzywanym na dywanik do skarbówki, to jednak wsparcie duchowe kapelana dostają urzędnicy. Duchowny jest z nimi od 2019 roku. Jak wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy lubelskiej Krajowej Agencji Skarbowej, duchowny wykonuje posługę w Archidiecezji Lubelskiej, a do jego obowiązków - jako kapelana lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej - należy m.in. organizowanie opieki duszpasterskiej dla pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz ich rodzin, a także emerytów i rencistów KAS, organizowanie nabożeństw, jak również współorganizowanie uroczystości patriotyczno-religijnych. Do zadań kapelana lubelskiej KAS należy przeprowadzanie zajęć z... etyki normatywnej. To dział etyki, który wskazuje, jak należy postępować, jakie są kryteria oceny działań i ich uzasadniania. 

Ile kosztuje podatników co miesiąc opieka duchowa kapelana? Prostej i jednoznacznej odpowiedzi nam nie udzielono. 

- Mając na względzie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 182) mnożnik kwoty bazowej na stanowisku kapelana w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie został ustalony na poziomie 2,390 - informuje rzecznik Deruś. - Zauważam jednocześnie, że indywidualne wynagrodzenie kapelana, który nie jest funkcjonariuszem publicznym, podlega ochronie na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych.

Z naszych wyliczeń wynika, że duchowy opiekun pracowników skarbówki może zarabiać nawet ok 4 tys. zł. Choć z pewnością spokój duchowy pracowników Izby Administracji Skarbowej jest i tak bezcenny.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama