Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szczątki świętego Floriana w Łopienniku

Parafia św. Bartłomieja w Łopienniku Nadrzecznym otrzyma na stałe relikwię patrona strażaków. Uroczysta intronizacja nastąpi już w najbliższą niedzielę.
Szczątki świętego Floriana w Łopienniku

- Sprowadzenie relikwii to efekt 20-letniej współpracy naszych władz i strażaków z gminą Czernichów i druhami z Międzybrodzia Żywieckiego. To również bardzo duża zasługa spadkobierców rodziny zmarłego przed rokiem ks. Michała Klisia, który był w posiadaniu potwierdzonych certyfikatem autentyczności szczątków św. Floriana - mówi Witold Boruczenko, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopienniku Górnym.

Umowa partnerska między samorządami została podpisana w czasach, gdy Boruczenko był przewodniczącym rady gminy. W pierwszych latach współpracy udało się pozyskać samochód strażacki dla jednostki OSP w Łopienniku Dolnym. Przedstawiciele odwiedzają się na zawodach strażackich, festynach i ważnych uroczystościach. Dzieci i młodzież wyjeżdżają na letnie kolonie w okolice Żywca.

- Ksiądz Michał był moim sąsiadem i członkiem zaszczytnego grona kanoników gremialnych Kapituły św. Floriana w Krakowie. Zbieżność naszych nazwisk jest przypadkowa. Jego rodzina zastanawiała się, co zrobić z różnymi relikwiami, jakie posiadał. Kilka z nich zmarły obiecał parafiom. Około pół roku temu zasugerowałem, aby relikwia św. Floriana mogła trafić do naszych serdecznych przyjaciół z Łopiennika. Po uregulowaniu spraw z kurią, spadkobiercy przystali na tę propozycję - opowiada Robert Kliś, prezes OSP Międzybrodzie Żywieckie. 

Warto dodać, że jednostka z gminy Czernichów otrzymała jedną z relikwii św. Floriana w 2014 roku, gdy świętowała 90-lecie założenia jednostki.

- Teraz my dostąpimy tego najwyższego zaszczytu, który może spotkać strażaków. Nasza uroczystość zaplanowana na 16 maja wpisuje się w przyszłoroczne obchody setnej rocznicy działalności OSP Łopiennik Górny. Msza intronizacyjna rozpocznie się w południe przed kościołem. Liturgię poprzedzi zwyczajowo przyjęty przejazd konny z relikwiami św. Floriana, który wyruszy o godz. 11.45 sprzed urzędu gminy. W podobny sposób szczątki patrona strażaków trafiły m.in. do Krakowa i Międzybrodzia - dodaje Witold Boruczenko.  

Warto dodać, że w łopiennickiej świątyni znajdują się obecnie trzy relikwie. Jedna z nich to kropla krwi św. Jana Pawła II, która znajduje się w kościelnej kaplicy jego imienia. Druga należy do patrona parafii, a trzecia jest obecnie w trakcie identyfikacji. Szczątki świętych Floriana i Bartłomieja oraz należące do trzeciej osoby będą wyeksponowane w ołtarzu głównym kościoła w Łopienniku Nadrzecznym w specjalnie przygotowanym do tego celu relikwiarium.

Święty Florian urodził się ok. 250 roku w Ceti (obecnie Zeiselmauer k. Wiednia). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. W 304 roku ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Zginął męczeńsko 4 maja tego samego roku w nurtach rzeki Enns w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch) na terenie dzisiejszej Górnej Austrii. Obok funkcji wojskowych przypisywano mu dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. W roku 1184 biskup Modeny,  na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama