Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gmina Włodawa jednoczy się z miastem

Rady obu samorządów przyjęły uchwałę o współpracy burmistrza Wiesława Muszyńskiego (SLD) i wójta Dariusza Semeniuka (PSL). Oznacza to, że razem będą występowali o dofinansowanie na realizację inwestycji, które mają służyć wspólnemu dobru.
Gmina Włodawa jednoczy się z miastem

Przed około dziesięcioma laty, ówczesne władze miasta rozważały ewentualne połączenie Włodawy z gminą wiejską. Uważały, że są one tak ze sobą powiązane, że powinien zarządzać nimi jeden samorząd - miejski. Wszelkie inwestycje powinny być realizowane także dla obydwu terenów. Mieszkańcy gminy oprotestowali ten pomysł, bo wiązałby się z likwidacją gminy wiejskiej oraz wielu urzędniczych stanowisk. Ponadto uważali, że miasto byłoby faworyzowane, a okoliczne wioski straciłyby na tym. Do fuzji ostatecznie nie doszło. Teraz bez łączenia miasto i gmina zawarły porozumienie o współpracy. Razem będą realizowały wiele inwestycji. Umożliwią im to Miejskie Obszary Funkcjonalne utworzone na terenie województwa lubelskiego.

Takie lokalne MOF-y będą mogły starać się o dofinansowanie na tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne. Do tej pory były one przeznaczone jedynie dla dużych miast i otaczających je gmin. W naszym województwie korzystał jedynie Lublin i samorządy z nim sąsiadujące. Teraz otworzyła się szansa dla 12 mniejszych miast i gmin wiejskich. Jednak, aby mogły starać się o pieniądze na wspólne inwestycje, najpierw musiały zawrzeć współpracę, co sfinalizowały przyjęciem stosownej uchwały podczas ostatniej sesji.

- Szansę na te dodatkowe fundusze dał nam urząd marszałkowski, który w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego opracowanym do 2030 roku wyznaczył nowe samorządy, które będą mogły z nich skorzystać. W tym gronie znalazły się miasto i gmina Włodawa. Niezwłocznie rozpoczęliśmy prace, aby skorzystać z nowego instrumentu finansowania – wyjaśnia sekretarz miasta Krzysztof Małecki.

Pomysłów na wykorzystanie funduszy jest kilka. Władze miasta chcą utworzyć wspólny dla Włodawy i gminy Włodawa transport publiczny z elektrycznymi autobusami. Myślą także o wspólnych wnioskach na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Z kolei gmina chciałaby pozyskać pieniądze na skanalizowanie Orchówka, Korolówki i Suszna, bo ta sieć nie dociera do wszystkich, albo w ogóle jej nie ma. Priorytetem jest również połączenie gminnej sieci oświetleniowej z miejską. Wymiana starych lamp energochłonnych na ledowe i zsynchronizowanie ich z lampami miejskimi.

- Istotą ZIT-ów jest realizacja partnerskich projektów, które rozwiążą problemy i zaspokoją wspólne potrzeby obu gmin, w szczególności dotyczące rozwoju zrównoważonego transportu publicznego łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny. I to właśnie w tym zakresie chcemy ściśle współpracować z gminą Włodawa – przekonuje burmistrz Wiesław Muszyński.

- Miasto i gmina Włodawa funkcjonują w swoistej symbiozie, stąd też inwestycje miejskie i wiejskie prowadzone przez samorządy mają wpływ na ogół naszych społeczności. Możliwości, jakie daje nam Miejski Obszar Funkcjonalny oraz instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, przełożą się niewątpliwie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby je wykorzystać - dodaje z kolei wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama