Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:35
Reklama

Gmina Włodawa jednoczy się z miastem

Rady obu samorządów przyjęły uchwałę o współpracy burmistrza Wiesława Muszyńskiego (SLD) i wójta Dariusza Semeniuka (PSL). Oznacza to, że razem będą występowali o dofinansowanie na realizację inwestycji, które mają służyć wspólnemu dobru.
Gmina Włodawa jednoczy się z miastem

Przed około dziesięcioma laty, ówczesne władze miasta rozważały ewentualne połączenie Włodawy z gminą wiejską. Uważały, że są one tak ze sobą powiązane, że powinien zarządzać nimi jeden samorząd - miejski. Wszelkie inwestycje powinny być realizowane także dla obydwu terenów. Mieszkańcy gminy oprotestowali ten pomysł, bo wiązałby się z likwidacją gminy wiejskiej oraz wielu urzędniczych stanowisk. Ponadto uważali, że miasto byłoby faworyzowane, a okoliczne wioski straciłyby na tym. Do fuzji ostatecznie nie doszło. Teraz bez łączenia miasto i gmina zawarły porozumienie o współpracy. Razem będą realizowały wiele inwestycji. Umożliwią im to Miejskie Obszary Funkcjonalne utworzone na terenie województwa lubelskiego.

Takie lokalne MOF-y będą mogły starać się o dofinansowanie na tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne. Do tej pory były one przeznaczone jedynie dla dużych miast i otaczających je gmin. W naszym województwie korzystał jedynie Lublin i samorządy z nim sąsiadujące. Teraz otworzyła się szansa dla 12 mniejszych miast i gmin wiejskich. Jednak, aby mogły starać się o pieniądze na wspólne inwestycje, najpierw musiały zawrzeć współpracę, co sfinalizowały przyjęciem stosownej uchwały podczas ostatniej sesji.

- Szansę na te dodatkowe fundusze dał nam urząd marszałkowski, który w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego opracowanym do 2030 roku wyznaczył nowe samorządy, które będą mogły z nich skorzystać. W tym gronie znalazły się miasto i gmina Włodawa. Niezwłocznie rozpoczęliśmy prace, aby skorzystać z nowego instrumentu finansowania – wyjaśnia sekretarz miasta Krzysztof Małecki.

Pomysłów na wykorzystanie funduszy jest kilka. Władze miasta chcą utworzyć wspólny dla Włodawy i gminy Włodawa transport publiczny z elektrycznymi autobusami. Myślą także o wspólnych wnioskach na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Z kolei gmina chciałaby pozyskać pieniądze na skanalizowanie Orchówka, Korolówki i Suszna, bo ta sieć nie dociera do wszystkich, albo w ogóle jej nie ma. Priorytetem jest również połączenie gminnej sieci oświetleniowej z miejską. Wymiana starych lamp energochłonnych na ledowe i zsynchronizowanie ich z lampami miejskimi.

- Istotą ZIT-ów jest realizacja partnerskich projektów, które rozwiążą problemy i zaspokoją wspólne potrzeby obu gmin, w szczególności dotyczące rozwoju zrównoważonego transportu publicznego łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny. I to właśnie w tym zakresie chcemy ściśle współpracować z gminą Włodawa – przekonuje burmistrz Wiesław Muszyński.

- Miasto i gmina Włodawa funkcjonują w swoistej symbiozie, stąd też inwestycje miejskie i wiejskie prowadzone przez samorządy mają wpływ na ogół naszych społeczności. Możliwości, jakie daje nam Miejski Obszar Funkcjonalny oraz instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, przełożą się niewątpliwie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby je wykorzystać - dodaje z kolei wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama