Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dała się oszukać na "likwidację drogerii"

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Jak widać, są w stanie posunąć się do wszystkiego, aby wyłudzić pieniądze od ludzi i wzbogacić się bez zbędnego wysiłku. Ich ofiarą w ubiegłym tygodniu padła mieszkanka Włodawy. Straciła kilkaset złotych.
Dała się oszukać na "likwidację drogerii"
Uważajmy na takie ogłoszenia w Internecie. To raczej nie jest promocja, a próba wyłudzenia naszych pieniędzy

41-letnia mieszkanka Włodawy zgłosiła się na komendę policji, informując, że ktoś wyczyścił jej konto z pieniędzy. Jak do tego doszło? Zeznała, że podczas przeglądania informacji na portalu społecznościowym znalazła wiadomość o likwidacji sklepów znanej drogerii. Wynikało z niej, że zalegający na półkach towar jest wyprzedawany po kosztach dostawy, czyli w kwocie około 14 zł za jeden produkt. Kobieta stwierdziła, że takiej okazji nie może przegapić. Weszła na stronę internetową drogerii, a wtedy pojawił się link, który przekierował ją do wypełnienia ankiety. Bezmyślnie podała w niej wszystkie swoje dane osobowe, adres e-mail, a nawet numer karty bankomatowej. Na koniec zamówiła dwa kosmetyki. Gdy wypełniła wszystkie rubryki, link nieoczekiwanie zniknął. Wtedy dopiero zaczęła podejrzewać, że coś jest nie tak.

Postanowiła sprawdzić swoje konto bankowe. Gdy je otworzyła, okazało się, że ktoś zdążył już dokonać dwóch przelewów z jej konta w kwotach: 350 oraz 450 zł. Po doliczeniu opłat od dokonanych transakcji, 41-latka straciła łącznie ponad 850 zł. Ze wstępnych ustaleń służb wynika, że pieniądze zostały przelane na fikcyjne strony internetowe. Trudno będzie z pewnością ustalić oszusta, a jeszcze trudniej odzyskać kasę.

- Pamiętajmy o podstawowych zasadach ostrożności. Dokładnie weryfikujmy informacje i kontakty w internecie. To pozwoli ograniczyć cyberprzestępcom zdobycie dostępu do zawartości naszych smartfonów i komputerów, a zarazem do naszych kont bankowych, kont na portalach społecznościowych oraz skrzynek poczty elektronicznej – przestrzega sierż. szt. Elwira Tadyniewicz, rzeczniczka prasowa KPP we Włodawie.

Ponieważ sposoby wyłudzenia pieniędzy tradycyjnymi metodami, czyli na wnuczka, na wypadek, na policjanta czy na funkcjonariusza CBŚP coraz częściej zawodzą, oszuści szukają innych metod, aby nas okraść. Są przy tym bardzo przebiegli i nie mają żadnych skrupułów. Kilka tygodni temu informowaliśmy o innej mieszkance Włodawy, która została okradziona na konkurs bankowy. Tę informację także znalazła na portalu społecznościowym. Straciła 25 tys. zł. Ktoś wyczyścił również konto jej matki.

- Zbyt niska cena produktu już powinna wzbudzić naszą czujność. Przestępcy często używają adresu internetowego bardzo podobnego do adresu danej firmy, na przykład abc.org zamiast abc.com. Mogą one różnić się drobnym szczegółem. Zweryfikujmy to, zanim klikniemy w link. Nie dokonujmy płatności na konta bankowe zlokalizowane w innym kraju niż siedziba firmy. Nie klikajmy w linki i załączniki mailowe, których się nie spodziewamy lub przesłane zostały przez nieznanego nam nadawcę. Warto pamiętać, że CERT Polska wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi prowadzi listę ostrzeżeń przed stronami wyłudzającymi dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych i serwisów społecznościowych. Lista jest ogólnie dostępna i każdy może ją przejrzeć, a nawet zgłosić podejrzaną stronę poprzez wypełnienie formularza pod adresem: incydent.cert.pl/phishing – informuje Tadyniewicz


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama