Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:33
Reklama
Reklama baner reklamowy

Sąd nad odpadami od letników

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie zakwestionowała uchwałę w sprawie deklaracji na odbiór odpadów komunalnych od letników. Z decyzją nie zgadzają się władze samorządowe i swoją rację zamierzają udowodnić w sądzie.

Chodzi o uchwałę przyjętą przez radnych w grudniu ubiegłego roku. Zakłada ona, że deklarację na odbiór śmieci musi złożyć każdy właściciel działki letniskowej w Okunince, ale również każdy właściciel domku, jeżeli jedna działka ma kilku współwłaścicieli, a każdy z nich ma własny domek.

Inspektorzy RIO, po przeanalizowaniu zapisów uchwały, doszli do wniosku, że taka metoda nie jest zgodna z prawem. Według nich, nawet jeżeli działka letniskowa ma kilku współwłaścicieli i stoi na niej kilka domków, to odpady z tej nieruchomości powinny być odbierane na podstawie jednej deklaracji i wszyscy właściciele domków powinni się zrzucać na opłatę śmieciową.

- Posiadamy na swoim terenie działki, które mają kilku współwłaścicieli i wiemy, że jedna deklaracja śmieciowa w takiej sytuacji byłaby rozwiązaniem złym i niekorzystnym dla nas – tłumaczy sekretarz gminy Marta Wawryszuk.

Na podstawie jednej deklaracji, a co za tym również idzie jednej opłaty śmieciowej, kilka, albo nawet kilkanaście rodzin oddawałoby wyprodukowane odpady. To podniosłoby koszty śmieciowe dla wszystkich pozostałych mieszkańców gminy.

- Nie zgadzamy się z decyzję RIO. Przedstawiliśmy swoje argumenty przemawiające za tym, że każdy współwłaściciel nieruchomości powinien złożyć odrębną deklarację na odbiór odpadów – wyjaśnia.

Inspektorzy RIO stwierdzili jednak, że dla nich nie jest to wystarczające wyjaśnienie.

- Decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej zaskarżymy do sądu administracyjnego. Inspektorzy tej instytucji stwierdzili, że przy tej różnicy zdań to zapewne najlepsze rozwiązanie. W Poznaniu sąd już rozpatrywał taką sprawę i wydał orzeczenie korzystne dla samorządu. Mamy nadzieję, że będzie ono korzystne również w naszym przypadku – dodaje Wawryszuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama