Państwo Rejowie wrócili do pałacu

  • 27.10.2019, 08:35 (aktualizacja 27.10.2019, 19:37)
  • szer
Państwo Rejowie wrócili do pałacu
Po 450 latach Mikołaj Rej i jego żona Zofia Kościeniówna znów są w swoim majątku w Rejowcu. Może nie dosłownie oni, ale ich drewniane wizerunki. Rzeźby stanęły przed pałacem, w którym kiedyś mieszkali, a w którym obecnie mieści się urząd miasta.

Rzeźby powstały podczas Międzynarodowych Warsztatów Plastyczno-Rzeźbiarskich, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Rejowcu. Ich autorami są Andrzej Mirończuk i Marian Okopa. Podobizna Mikołaja Reja wykonana została na podstawie rycin z wizerunkiem "ojca literatury polskiej". Z kolei wygląd postaci jego żony Zofii Kościeniówny jest jedynie domniemany.

Zanim jeszcze rzeźby stanęły w przypałacowym parku – wcześniej zostały odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych - Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca już zapraszał:

- Można przyjść tu na spacer, posiedzieć, zdjęcie sobie z taką rzeźbą zrobić. Zależy nam, żeby były one dla ludzi i każdy miał do tych dzieł dostęp.

I tak się stało. A odbiór mieszkańców na takie ulokowanie państwa Rejów, jest bardzo pozytywny, czemu dali wyraz na Facebooku. "Super, będę podziwiać, jak będę w gminie", "Jak ładnie, lubię park wokół pałacu", "Trzeba przyjść, przywitać się" – to tylko niektóre z opinii.

Zanim Zofia i Mikołaj Rejowie stanęli w przypałacowym parku, pojawiły się w nim tablice opisujące najciekawsze wydarzenia, miejsca i ludzi z historii Rejowca. Każda z nich jest w dwóch wersjach językowych: po polsku i angielsku. Miasto odwiedza bowiem coraz więcej osób, również z zagranicy. Tablice postawiono, by zachęcić turystów do poznania historii miejscowości i miejsca, w którym zostały usytuowane. Można między innymi poczytać o historii rodu Rejów, Rejowca i pałacu Zalewskich, czy jak niektórzy go zwą Ossolińskich, przed którym podziwiać można rzeźby Reja i jego żony.

 

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mikołaj
Mikołaj 28.10.2019, 21:17
Pałac Zaleskich*
Gs
Gs 28.10.2019, 07:17
Jak można trzymać właścieli na mrozie i słocie?
Piotr
Piotr 27.10.2019, 18:16
Tadeusz GórSki :)

Pozostałe