Zapomnianą mogiła wysprzątana

  • 16.11.2018, 11:27
  • MP
Zapomnianą mogiła wysprzątana
Mieszkańcy wsi Hruszów poświęcili całą sobotę, aby w czynie społecznym zadbać o zapomnianą mogiłę powstańców styczniowych. Tymczasem władze gminy i pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie opracowują plan, jak uhonorować i ocalić to miejsce.

Inicjatorem prac wokół kurhanu był Michał Mazurek, mieszkaniec Hruszowa, który jakiś czas temu natrafił na ślad mogiły. Wraz z nim w porządkowaniu miejsca pochówku polskich żołnierzy wzięło udział kilkanaście osób.

- W kilka godzin udało się zrobić wszystko to, co wspólnie zaplanowaliśmy - powiedział Michał Mazurek. - Wycięliśmy zarośla i usunęliśmy powalone drzewa, dzięki czemu udało się odsłonić drewniany krzyż świadczący o tym, że jest tutaj grób. Według naszych spekulacji sam kurhan może mieć około 40 metrów średnicy.

W ratowanie miejsca, gdzie mogą być zbiorowo pochowani polscy powstańcy, którzy zginęli w bitwie pod Żulinem 27 stycznia 1863 r., wkrótce włączą się również władze Rejowca. Obecnie, wraz z pracownikami Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, ustalają, co należy zrobić w pierwszej kolejności, aby należycie zadbać o miejsce pamięci. Jak przekazał nam burmistrz Tadeusz Górski, pojawi się tam nowy krzyż, a teren wokół zostanie utwardzony. 

O odkryciu mogiły powstańców pisaliśmy również TUTAJ

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe