Gm. Rejowiec: Ocalić mogiłę powstańców

  • 11.10.2018, 15:11
  • MP
Gm. Rejowiec: Ocalić mogiłę powstańców
Michał Mazurek, autor niedawno wydanej książki pt. "Historia miasta i parafii odkryta", poświęconej przeszłości Rejowca, podjął się ważnego zadania. Chce doprowadzić do odnowienia w Hruszowie, jego rodzinnej miejscowości, zbiorowej mogiły Polaków, którzy - jak podejrzewa - polegli w jednej z bitew powstania styczniowego.

Hruszowska mogiła ma formę kurhanu i najprawdopodobniej są w niej pochowani powstańcy, którzy zginęli w bitwie pod Żulinem 27 stycznia 1863 r. Znajduje się na małej wyspie otoczonej podmokłym terenem i krzakami. Michał Mazurek kilkakrotnie próbował się tam dostać, ale udało mu się do niej jedynie zbliżyć.

- Boli mnie, że to miejsce jest tak zaniedbane, a bardzo bym chciał, żeby nie odeszło w zapomnienie, bo to ważny fragment polskiej historii - mówi. - Rozmawiałem już o tym z naszym burmistrzem i proboszczem. Byłem również w lubelskim oddziale IPN, ale oni zajmują się miejscami pamięci, które powstały po 1917 r. Zgłosiłem więc temat do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Jak przekazał nam Dariusz Nowakowski, starszy inspektor wojewódzki w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa LUW sprawa jest toku. Dodał też, że dopiero kiedy wszelkie okoliczności związane z miejscem w Hruszowie będą zbadane, zostaną podjęte konkretne decyzje oraz przygotowane odpowiednie dokumenty.

Na współpracę w tej sprawie jest także otwarty miejscowy samorząd.

- Chcemy odtwarzać historię i przypominać kolejnym pokoleniom o wydarzeniach związanych z historią Polski i naszym regionem - zaznacza burmistrz Rejowca Tadeusz Górski. - Spróbujemy odbudować krzyż, postawić tablicę informacyjną i uporządkować teren, żeby miejsce było dostępne dla wszystkich. Co prawda, mogiła ta znajduje się na terenie prywatnym, ale myślę, że nie będzie kłopotu z dogadaniem się z właścicielem.

Michał Mazurek kurhan odkrył kilkanaście lat temu. Rozmawiał wtedy z bratem na temat jego pracy maturalnej poświęconej powstaniu styczniowemu. Niedawno powrócił do próby ratowania mogiły.

- Chciałbym zobaczyć ją z bliska i dać tę możliwość innym osobom, którym bliska jest lokalna historia.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe