Przełomowe odkrycie na Górce

  • 13.09.2018, 12:42
  • MP
Przełomowe odkrycie na Górce
Dobiegają końca prace archeologiczne na Wysokiej Górce. Badacze natrafili na ciekawe znaleziska - przedmioty, które świadczą o tym, że żyła tu arystokracja.

Archeolodzy zbliżyli się w swoich pracach do dolnych warstw osadniczych wewnątrz odkrytej na Wysokiej Górce rezydencji zbudowanej z zielonego kamienia.

- Te warstwy są na tyle istotne, że pozwolą nam określić, kiedy budynek zaczął być użytkowany - wyjaśnia Stanisław Gołub, archeolog kierujący badaniami. - Znaleźliśmy tam przedmioty, które świadczą o tym, że żyła tam arystokracja, czyli m.in. okucia książek i broni, wyroby artystyczne i użytkowe wysokiej jakości, jak również wyroby z miedzi. Okazuje się, że siedziba była niezwykle zdobiona.

 Jednym z najciekawszych odkryć jest detal z narożnika lub portalu wejściowego budowli, wykonany z białego kamienia.

- Dotychczas znajdowaliśmy elementy z zielonego kamienia, ale w tamtych czasach stosowano symbolikę tych dwóch kolorów. To znalezisko pozwala nam przypuszczać, że biały kamień był importowany z Halicza.

Wszystkie znaleziska będą dokładnie analizowane i dokumentowane jesienią oraz zimą, a następnie przekazane do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Zabytki - te najbardziej spektakularne - zostaną poddane konserwacji.

Na górkę archeolodzy wrócą za dwa lata.

- Znajduje się tam jeszcze nierozpoznana przez nas budowla z kamienia. Jest to wieża, która funkcjonowała nie tylko w czasach Daniela Romanowicza, ale także Kazimierza Wielkiego. Spróbujemy odkryć jej tajemnice.

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe