Bardzo kosztowne chłodzenie

  • 17.08.2018, 11:18
  • MP
Bardzo kosztowne chłodzenie
Przez Polskę przetacza się fala upałów, co sprawia, że bez klimatyzacji ciężko przejechać nawet kilka kilometrów. Część kierowców nie ma jednak świadomości, że jej używanie podczas postoju grozi mandatem. Dlaczego?

Zgodnie z przepisami, włączenie klimatyzacji w zaparkowanym aucie jest zabronione. Wszystko przez zapis, że w Polsce niedozwolony jest postój samochodem z silnikiem włączonym powyżej minuty. Wydaje się, że to przepis na wyrost, ale w myśl prawa, przez takie wykroczenie łamie się jednocześnie kilka przepisów.

Klimatyzacja zaczyna działać dopiero, kiedy uruchomimy silnik, więc trudno dziwić się, że kierowcy chłodzą się w ten sposób w zaparkowanym samochodzie. Pamiętajmy jednak, że "przetrzymywanie" uruchomionego pojazdu ponad minutę w terenie zabudowanym grozi co najmniej 100-złotowym mandatem. Co najmniej, ponieważ to od policjanta lub strażnika miejskiego zależy jego ostateczna wysokość, która może sięgnąć nawet 300 zł. Ponadto, pojazd taki może powodować nadmierny hałas lub produkować nadmierną ilość spalin, a to kolejne wykroczenia. Dodatkowy, bo 50-złotowy mandat grozi także za oddalenie się kierowcy od uruchomionego i chłodzącego się pojazdu.

Co prawda, służby porządkowe rzadko tak rygorystycznie podchodzą do powyższego przepisu, chyba, że przypadek jest rzeczywiście rażący. Dla bezpieczeństwa własnego portfela najlepiej jednak uruchomić klimatyzację i po chwili rozpocząć jazdę, ponieważ chłód pojawi się już po kilku chwilach.

MP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe