Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 15:28
Reklama

Łowcy cząstek z modrzewiaka

Wielki sukces uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego należących do Szkolnego Koła Astronomicznego Pulsar. Zostali współtwórcami i współużytkownikami największego detektora cząstek promieniowania kosmicznego w historii. Są też potencjalnymi jego współodkrywcami.
Łowcy cząstek z modrzewiaka
Autor: Fot. https://press.ifj.edu.pl/news/2018/10/04/IFJ181004b_fot01.jpg

Projekt, w którym udział wzięli uczniowie z włodawskiego modrzewiaka, nosi nazwę CREDO (z ang. Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory), czyli ogólnoplanetarny detektor cząstek promieniowania kosmicznego.

- Polega on na użyciu własnego smartfona z systemem Android, na którym instaluje się aplikację CREDO Detector, a która przekształca smartfony rozrzucone po całym świecie w jedno urządzenie badawcze o unikatowych możliwościach detekcyjnych. Pomiary z użyciem smartfonów polegają na rejestrowaniu promieniowania docierającego do Ziemi z Kosmosu i porównywaniu czasów detekcji cząstek. Twórcą tego wyjątkowego projektu naukowego jest Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Nadzór nad utrzymaniem i rozbudową aplikacji sprawuje Politechnika Krakowska, a za gromadzenie i przetwarzanie danych odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – wyjaśnia Mirosław Trociuk, nauczyciel fizyki i astronomii w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

Udział uczniów włodawskiej szkoły w tym projekcie wiąże się z trzecim konkursem zespołowym „Łowcy cząstek”. Potrwa on do października 2021 roku. Polega na zespołowym „łapaniu” kosmicznych cząstek oraz gromadzeniu punktów za każdą dobrą detekcję zaakceptowaną przez filtry.

- Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: „Maraton” oraz „Liga” - dodaje Mirosław Trociuk, który jest również opiekunem i koordynatorem drużyny „PULSAR 25” (taką nazwę przyjęła grupa astronomów z modrzewiaka). Jego asystentką jest Oliwia Grzywaczewska, drugoklasistka z klasy matematyczno-fizycznej II LO.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji, poprzez program Visegrad Grants w ramach International Visegrad Fund (IVF).


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama