Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ASF nieco odpuszcza

Gminy Urszulin i Hańsk zostały przeniesione ze strefy niebieskiej do czerwonej, bo zagrożenie ponownym wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwach znacząco zmalało na tym terenie. Oznacza to złagodzenie restrykcji nałożonych na hodowców trzody chlewnej w związku z tą chorobą.
ASF nieco odpuszcza

W powiecie włodawskim ASF rozszalał się ponad trzy lata temu. Choroba uderzyła rolników mocno po kieszeni. Niektórym wybito stada, bo wirus pojawił się w ich oborach. Inni z powodu zakazu przemieszczania zwierząt nie mogli sprzedać tuczników przez długi czas, a gdy już im na to zezwolono, świnie przerosły wymaganą wagę. Gospodarze oddali zwierzęta zakładom przetwórstwa mięsa za niewielkie pieniądze, ponosząc przez to ogromne straty. Nieliczni hodowcy zdecydowali się na odtworzenie hodowli świń, ale musieli spełnić przy tym szereg restrykcji wynikających z nałożonej przez Komisję Europejską strefy niebieskiej. Strefa ta oznaczała wysokie ryzyko wystąpienia tej choroby w gospodarstwach. Wielu hodowców, nie chcąc narażać się na kolejne straty, przestawiło się na inną produkcję.

20 października Stały Komitet do spraw Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz działający przy Komisji Europejskiej przeanalizował wniosek o złagodzenie obostrzeń związanych z ASF, złożony jakiś czas temu przez głównego lekarza weterynarii oraz sekretarza stanu, pełnomocnika rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń Szymona Giżyńskiego. Komitet uznał, że skoro od miesięcy ta choroba nie wystąpiła w gospodarstwach na terenie wielu powiatów w naszym kraju, to przynajmniej dla części gmin można znieść strefę niebieską. Wśród tych szczęśliwców znalazły się dwa nasze samorządy. Przeniesienie ich ze strefy niebieskiej do czerwonej nie oznacza jednak całkowitego poluzowania. Rolnicy muszą mieć się na baczności, bo w lasach wciąż można spotkać dziki zarażone tą choroba.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ano 04.11.2020 21:16
Afrykański pomór świń , ptasia grypa , wściekłe krowy , coronavirus , prawda czy fałsz ?????

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama