Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:03
Reklama

ASF nieco odpuszcza

Gminy Urszulin i Hańsk zostały przeniesione ze strefy niebieskiej do czerwonej, bo zagrożenie ponownym wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwach znacząco zmalało na tym terenie. Oznacza to złagodzenie restrykcji nałożonych na hodowców trzody chlewnej w związku z tą chorobą.
ASF nieco odpuszcza

W powiecie włodawskim ASF rozszalał się ponad trzy lata temu. Choroba uderzyła rolników mocno po kieszeni. Niektórym wybito stada, bo wirus pojawił się w ich oborach. Inni z powodu zakazu przemieszczania zwierząt nie mogli sprzedać tuczników przez długi czas, a gdy już im na to zezwolono, świnie przerosły wymaganą wagę. Gospodarze oddali zwierzęta zakładom przetwórstwa mięsa za niewielkie pieniądze, ponosząc przez to ogromne straty. Nieliczni hodowcy zdecydowali się na odtworzenie hodowli świń, ale musieli spełnić przy tym szereg restrykcji wynikających z nałożonej przez Komisję Europejską strefy niebieskiej. Strefa ta oznaczała wysokie ryzyko wystąpienia tej choroby w gospodarstwach. Wielu hodowców, nie chcąc narażać się na kolejne straty, przestawiło się na inną produkcję.

20 października Stały Komitet do spraw Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz działający przy Komisji Europejskiej przeanalizował wniosek o złagodzenie obostrzeń związanych z ASF, złożony jakiś czas temu przez głównego lekarza weterynarii oraz sekretarza stanu, pełnomocnika rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń Szymona Giżyńskiego. Komitet uznał, że skoro od miesięcy ta choroba nie wystąpiła w gospodarstwach na terenie wielu powiatów w naszym kraju, to przynajmniej dla części gmin można znieść strefę niebieską. Wśród tych szczęśliwców znalazły się dwa nasze samorządy. Przeniesienie ich ze strefy niebieskiej do czerwonej nie oznacza jednak całkowitego poluzowania. Rolnicy muszą mieć się na baczności, bo w lasach wciąż można spotkać dziki zarażone tą choroba.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ano 04.11.2020 21:16
Afrykański pomór świń , ptasia grypa , wściekłe krowy , coronavirus , prawda czy fałsz ?????

Reklama
Reklama
Reklama