Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:35
Reklama

Zniknęły motorówki, poprawiła się jakość wody

Zdaniem nurków, woda w Jeziorze Białym od lat nie była tak czysta i przejrzysta jak obecnie. Przekonani są, że na tę poprawę wpłynął zakaz używania łodzi motorowych.
Zniknęły motorówki, poprawiła się jakość wody

Płetwonurkowie, którzy przed tygodniem sprzątali śmieci z Jeziora Białego, byli zachwyceni jakością wody.

- Jest bardzo czysta, co jest zaskakujące mimo niskiego poziomu lustra w jeziorze. Nie zmąciły jej nawet ogromne tłumy wczasowiczów, którzy podczas minionego sezonu odwiedzili Okuninkę. Takiej rzeszy turystów od wielu lat nie było. Tę sukcesywną poprawę jakości wody obserwujemy już od trzech lat. Z pewnością następuje ona dzięki zakazowi używania motorówek – twierdzą nasi rozmówcy.

W 2017 roku woda na jednym z gminnych kąpielisk była doskonałej jakości, a na drugim dobrej. Rok później na obydwu kąpieliskach jakość wody była już tylko dobra, zaś klasa czystości jeziora w ciągu zaledwie kilku lat obniżyła się z pierwszej do trzeciej. Władze gminy zastanawiały się nawet, co zrobić, aby nie doszło do całkowitej degradacji jeziora, które nie tylko przynosi gminie spore dochody do budżetu, ale też promuje powiat włodawski.

Ubiegłoroczne badania Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały jednak nieznaczną poprawę jakości wody w jeziorze. W tym roku jest jeszcze lepiej, co potwierdzają sami nurkowie. Oni też jako pierwsi, kilka lat temu alarmowali, że woda w Jeziorze Białym się pogarsza.

- Najnowszych wyników sanepidu i WIOŚ jeszcze nie mamy, natomiast już poprzednie badania PSSE wykazały, że w obydwu naszych kąpieliskach woda jest doskonałej jakości. Wyniki WIOŚ trochę się różnią, bo bada on inne parametry wody, ale także były one lepsze od tych z wcześniejszych lat. Może to świadczyć o poprawie klasy czystości w całym jeziorze – tłumaczy sekretarz gminy Włodawa Marta Wawryszuk.

Starostę włodawskiego Andrzeja Romańczuka zapytaliśmy, czy rzeczywiście na poprawę czystości wody w jeziorze wpłynął zakaz używania łodzi motorowych. Od trzech lat mogą ich używać tylko policjanci oraz ratownicy WOPR.

- Ekspertem nie jestem, ale jeżeli faktem jest, że dzięki zakazowi używania motorówek jakość wody w naszym jeziorze się poprawiła, to jest to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale i dla wczasowiczów, którzy odwiedzają Okuninkę. Świadczy to również o tym, że uchwalając ten zakaz podjęliśmy słuszną decyzję – mówi Romańczuk.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama