Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Kobieta gospodarna wyjątkowa

W towarzystwie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy gospodynie z Lubelszczyzny świętowały finał wojewódzkiego konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa. W gronie laureatek nie zabrakło kreatywnych pań z naszego regionu. Powody do dumy mogą mieć zwłaszcza Gospodarne Dominiczanki, których szarlotkę zachwalała ze sceny sama prezydentowa.
Kobieta gospodarna wyjątkowa

Żeby zostać Kobietą Gospodarną Wyjątkową wystarczyło wziąć udział w jednym ze specjalnych konkursów organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – przygotować swoją popisową szarlotkę lub inną potrawę z wykorzystaniem lubelskich jabłek, albo pochwalić się niezwykłymi wyrobami rękodzielniczymi.

W finale konkursu na najlepsze potrawy oraz rękodzieło uczestniczyło 400 pań ze 128 Kół Gospodyń Wiejskich. Finalistki prezentowały wszechstronne umiejętności kulinarne oraz artystyczne. Wśród potraw królowała oczywiście szarlotka, ale był także zawijaniec, smalec z jabłkiem czy pikantna zupa z jabłek z boczkiem.

- Jest to gala, która jest przede wszystkim świętem świętem regionalnego dziedzictwa Lubelszczyzny, świętem polskiego dziedzictwa i świętem polskich gospodyń: kobiet zaradnych i wyjątkowych - mówiła podczas finału w LublinieAgata Kornhauser-Duda.

- To wy tworzycie ten konkurs - przekonywał finalistki marszałek Jarosław Stawiarski. -  Jestem dumny, że Lubelszczyzna ma takie kobiety wyjątkowe i gospodarne. To wy tworzycie kulturę pod każdą strzechą, w każdej najmniejszej miejscowości. Chce wam się chcieć. To wy po prostu animujecie to lokalne życie kulturalne.

W kategorii "szarlotka" wyróżnienie otrzymało m.in. KGW Gospodarne Dominiczanki z gminy Stary Brus, reprezentantki powiatu włodawskiego. Panie przygotowały na konkurs szarlotkę z bezą. To właśnie to ciasto wychwalała podczas przemówienia Pierwsza Dama. Talenty naszych pań zostały również zauważone przez jurorów oceniających rękodzieło. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały gospodynie z KGW z Woli Żulińskiej w gminie Łopiennik Górny, które zaprezentowały w konkursie ludowy strój kobiecy lubelski, zaprojektowany i przygotowany na podstawie dawnych fotografii i opisów przedstawicielek starszego pokolenia. Z kolei trzecie miejsce w tej kategorii otrzymały pani z KGW Wierzbica Osiedle. Jury doceniło ich kraszanki wykonywane tradycyjną metodą.

- Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym finale. Atmosfera jest wspaniała. Przyjechało bardzo dużo kobiet, z którymi możemy wymieniać się doświadczeniami - Małgorzata Wosk z KGW Wierzbica Osiedle. - Naszym produktem była pisanka, wydrapywana na wydmuszce jajka kurzego.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Złagodzenie prawa dla poszukiwaczy idzie w odstawkę, przez takich lizusów jak Pan Werus na pewno niewiele się zmieni. Dalej noście kwity i zabytki w zębach, żeby urzędasy czuli, że mają władzę i jej nie stracą.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 22:36Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: Wiesiek .Treść komentarza: Miasto Chełm powinno stosować w porze nocnej opryski na meszkę i komary !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Chełm. Komary i meszki opanowały miasto. Spacer może skończyć się szpitalemAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gość myślał że wynajem zaczął się za darmoData dodania komentarza: 07.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: GabrysiaTreść komentarza: Albo gość mieszkać na kocią łapę ale tak to na Kredowej u Brata AlbertaData dodania komentarza: 07.05.2024, 11:57Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Kamil Ślimak vel kamilŚ limaKTreść komentarza: Szkoda, że organizatorka tej szopki pod szkołą nie ma cywilnej odwagi podpisać się z imienia i nazwiska. Zamiast tego wkręca uczniów i absolwenta w tę jakby nie patrzeć szopkę. Szkoda również, że nie była taka chętna do organizowania podobnych szopek w latach ubiegłych :)Data dodania komentarza: 06.05.2024, 18:42Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama