Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prezydent Duda na rocznicy w Wytycznie

Uroczystości upamiętniające zamordowanych w latach 1939-1940 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza odbywały się zwykle w październiku. W tym roku przyspieszono je o prawie 2 tygodnie, zapewne z powodu wizyty w Wytycznie prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezydent Duda na rocznicy w Wytycznie

Bitwa pod Wytycznem, do której doszło 1 października, była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 r. Podczas walki zginęło najprawdopodobniej 93 polskich żołnierzy. Wielu zostało również zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran i nieudzielenia pomocy medycznej. Po bitwie grupy pościgowe Armii Czerwonej wyłapały ok. 300 żołnierzy KOP, którzy zaginęli bez wieści.

W celu upamiętnienia 81. rocznicy bitwy odprawiono mszę świętą. Przy grobach poległych żołnierzy złożono wieńce. Były też wystąpienia okolicznościowe oraz koncert orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej i defilada kompanii reprezentacyjnej.

- Mówiło się, że Korpus Ochrony Pogranicza był formacją elitarną. W tamtych dniach żołnierze KOP pokazali, że jest to prawda. Dzięki ich męstwu i ich krwi tutaj przelanej, będziemy jako naród istnieli wiecznie. Dziękuję Straży Granicznej, że pamięta o tamtych bohaterach – mówił prezydent.

- Tu, pod Wytycznem, po dwóch tygodniach walk z przeważającymi siłami wroga, żołnierze zgrupowania KOP stawili heroiczny opór oddziałom sowieckim. Mówię o tym z wielką dumą, bo nasza formacja czuje się spadkobiercą chlubnych tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza. Świadczą o tym między innymi historyczne mundury, w których występuje dziś kompania reprezentacyjna Straży Granicznej. Patriotycznym obowiązkiem dziś żyjących, naszym obowiązkiem, jest pamiętać o bohaterach tamtego września – powiedział z kolei komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

W uroczystościach uczestniczyli również: Błażej Spychalski - sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Paweł Soloch - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawiciele służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi obrony narodowej, a także reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej, władz wojewódzkich, samorządowych i duchowni. Nie zabrakło także kombatantów oraz okolicznych mieszkańców.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama