Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:20
Reklama

Niezapomniana wycieczka po gminie Hańsk

Przez gminę Hańsk wiedzie najkrótsza droga z Lublina nad jezioro Białe, ale również szlak turystyczny rowerowy Lublin – Wola Uhruska. Jadąc rowerem z Lublina przez Urszulin można wstąpić do enklawy Poleskiego Parku Narodowego i zobaczyć tzw. Bagna Bubnów.
Niezapomniana wycieczka po gminie Hańsk

To tu wjedziemy na niezwykle popularną ścieżkę dydaktyczną „Czachary” z wieżami widokowymi na piękne torfowiska węglanowe. Jadąc dalej, warto zobaczyć lokalną ścieżkę rowerową, prowadzącą na tzw. okop (średniowieczne stanowisko archeologiczne), obok którego z wieży widokowej możemy podziwiać kompleks łąk - Krowie Bagno. Ten zespół użytków zielonych zachwyca nie tylko ogromną przestrzenią (4-6 tys. ha), ale też wielobarwnością i zmiennością krajobrazu - łąk, pól i pięknych zadrzewień śródpolnych. Stąd to już tylko krok do urokliwego, dzikiego i mało uczęszczanego jeziora Krychowskiego. Kontynuując podróż rowerową, możemy też odbić na północ i zobaczyć miejscowość Krychów, dawne przedwojenne więzienie i później podobóz tragicznego Sobiboru.

Prosta i wygodna droga doprowadzi nas do Hańska. Tu możemy to wszystko jeszcze raz ujrzeć z kościelnej wieży widokowej, zobaczyć pomnik księdza Jana Dolinowskiego i wstąpić do mini muzeum regionalnego, zlokalizowanego w szkole podstawowej w Hańsku. Tutaj też możemy odpocząć pod zadaszeniem przy remizie i udać się na ucztę potraw regionalnych do restauracji Biały Młyn. Dalej 7-kilometrowy trakt leśny poprowadzi nas do Woli Uhruskiej. Można też udać się do Dubeczna i zobaczyć (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wycieczki) produkcję szkła w miejscowej Hucie.

Spod huty kierujemy się na wieżę widokową, z której widać rozległy teren wyrobisk potorfowych, a parę kilometrów dalej jezioro Dubeczyńskie, perełkę wodną położoną wśród torfowisk. Tu bez trudu odnajdziemy rosiczkę, roślinę żywiącą się owadami. A potem przez Żdżarkę i Lutę już tylko kilka kilometrów nad jezioro Białe.

Gmina Hańsk to doskonałe miejsce na rowerowe i piesze wypady. Piękna przyroda, niesamowite krajobrazy i mało uczęszczane tereny przyciągają turystów, którzy od zgiełku i tłumu wolą spokój, ciszę i odgłosy natury.

„Gmina Hańsk kulturą stoi” – tak się o niej mówi. Nie bez przyczyny. Są tu dwa piękne domy kultury i organizowanych jest blisko 100 wydarzeń kulturalnych rocznie, na które serdecznie zapraszają zawsze życzliwi włodarze i mieszkańcy gminy.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama