Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 14:37
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na Kino Letnie!

W najbliższy piątek (28 sierpnia) wyświetlony zostanie jeden z ostatnich polskich filmów niemych „Szaleńcy” (prod. 1928 rok) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Seans w Krasnymstawie wpisywać się ma w czas obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na Kino Letnie!
Autor: Fot. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

„Szaleńcy” to debiut fabularny Buczkowskiego, pierwsza superprodukcja, na planie której zaangażowano kilka formacji wojskowych. W obrazie zastosowano nowatorskie rozwiązania techniczne i spektakularne, jak na tamte czasy, efekty specjalne a całość zrealizowano z niezwykłym rozmachem. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni sześciu lat, prześledzimy losy bohaterów od roku 1914 po walki w 1920. W rolach głównych wystąpili Irena Gawęcka, Jerzy Kobusz i Marian Czauski.

- Filipek – praktykant winiarni – zostaje wyrzucony z pracy. Postanawia zaciągnąć się do tworzonych właśnie legionów, a w punkcie rekrutacyjnym poznaje Jerzego Reckiego. Recki przyjechał ze Szwajcarii gdzie studiował, przerwał naukę by stanąć do walki. Przyjaciele zostają wysłani na front gdzie dołącza do nich Kazik – ziemianin. We trzech przejdą szlak bojowy - opowiada Maja Toczona-Wal z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Po przemierze filmu w roku 1928 „Nowy Kurjer” podawał: „Jest to jeden z najbardziej efektownych filmów polskich. Obraz ten posiada nie tylko wybitne walory ideowe, jako osnuty na tle bohaterskich walk o niepodległość narodu, lecz także pod względem wykonania technicznego i częstokroć wręcz świetnej gry odtwórców ról głównych może konkurować z najlepszemi filmami zagranicznemi”.

Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, którego zespół przygotował cyfrową rekonstrukcję obrazu. Seans w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie wpisywać się ma w czas obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Udział w imprezie jest bezpłatny. Początek o godz. 19.30.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama