Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Starosta liczy na rządowe wsparcie

Trzy wnioski o dofinansowanie z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych do modernizacji dróg złożyły władze naszego powiatu. Jeśli zdobędą środki, to nową nawierzchnię zyskają mieszkańcy gmin Stary Brus, Hańsk i Wola Uhruska. Niektórzy radni buntują się jednak, bo uważają, że gminy dokładają zbyt dużo do dróg powiatowych.
Starosta liczy na rządowe wsparcie
- Powiat nie dokłada do dróg gminnych, więc dlaczego dokładamy 50 proc. wkładu własnego dla powiatu. Trzeba to zmienić - uważa Tadeusz Pawłowski

Pierwszy wniosek dotyczy przebudowy drogi powiatowej w Zamołodyczu w gminie Stary Brus. Do odnowienia przewidziano odcinek o długości 4,3 km. Drugi wniosek zakłada modernizację odcinka o długości 2,4 km między Kulczynem i Andrzejowem w gminie Hańsk. Połączy on odnowione już wcześniej odcinki tej drogi w Kulczynie oraz od Urszulina do Andrzejowa.

Trzeci projekt został złożony na drogę prowadzącą przez Kosyń (około 3,6 km) w gminie Wola Uhruska. Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni tej gminy w głosowaniu intencyjnym opowiedzieli się za jej przebudową, choć będzie to miało poważne konsekwencje finansowe dla samorządu.

- Aby ograniczyć koszty, zrezygnowaliśmy z budowy chodnika i zjazdów na posesje. Przewidziano położenie dwóch warstw asfaltu oraz wykonanie poboczy z tłucznia. Mimo to wartość zadania oszacowano na 4 mln 463 tys. zł – tłumaczył wójt Jan Łukasik.

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia powiat otrzyma 2 mln 230 tys. zł dofinansowania. Drugie tyle, w ramach wkładu własnego pokryje wspólnie z gminą. Każdy samorząd wyłoży po około 1 mln 115 tys. zł.

- Musimy pamiętać, że ta inwestycja odbędzie się kosztem innych zadań, bo nie mamy w budżecie wolnych środków – przekonywał wójt.

Radni stwierdzili, że skoro w poprzedniej kadencji zgodzili się na modernizacje drogi powiatowej w Siedliszczu, to muszą zgodzić się też na poprawę nawierzchni w Kosyniu. Radny Tadeusz Pawłowski zasugerował jednak, aby wójt wystąpił do starosty o zmianę finansowania modernizacji dróg powiatowych przez samorządy gminne.

- Powiat nie dokłada do przebudowy dróg gminnych, więc myślę, że rozsądnym byłoby, gdyby gminy dokładały mniejszy wkład do dróg powiatowych, na przykład w stosunku 40:60. Proszę wójta o zorganizowanie spotkania z pozostałymi samorządowcami gminnymi w tej sprawie i przekonanie władz powiatu do zmiany podziału tych kosztów – apelował Pawłowski.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama