Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolej+ budzi wątpliwości

Nie wszyscy wierzą w sukces przywrócenia pociągów pasażerskich. Sporo wątpliwości mają niektórzy radni do słuszności rewitalizacji linii kolejowej Chełm-Włodawa. Uważają, że za osiem lat nikt nie będzie jeździł pociągami, zaś modernizacja trasy wyłącznie na potrzeby transportu towarowego, może tylko przynieść uciążliwości okolicznym mieszkańcom.
Kolej+ budzi wątpliwości

W poniedziałek, 10 sierpnia na wniosek wójta Jana Łukasika zwołano sesję nadzwyczajną, aby podjąć uchwałę o przystąpieniu gminy do programu „Kolej+”. Taki projekt przyjąć muszą wszystkie samorządy, po terenie których trasa kolejowa przebiega. Niektórzy radni mieli sporo pytań m.in. o koszty tego zadania i przekonywali, że modernizacja linii kolejowej nie przyniesie żadnych korzyści.

Koszty rewitalizacji tego połączenia szacuje się wstępnie na około 230 mln zł. Z tej kwoty 15 proc., czyli około 35 mln zł spadłoby na barki samorządów.

- Przygotowania do projektu są wieloetapowe i nie wiadomo, czy w ogóle będzie on realizowany, ale uważam, że powinniśmy zgodzić się na tę inwestycję i przygotować dokumenty planistyczno-prognostyczne, żebyśmy wiedzieli, o czym w ogóle rozmawiamy. Przygotowanie tych dokumentów to wydatek około 400 tys. zł. My możemy dołożyć do tej kwoty około 8 tys. zł. Jest to przedsięwzięcie ważne, bo stwarza szansę przywrócenia ruchu pasażerskiego na tej linii kolejowej i ulży w transporcie towarowym. Jest to duża szansa na rozwój naszej gminy. Przez tyle lat zabiegaliśmy o przywrócenie stałego ruchu pociągów i nie możemy zmarnować takiej okazji, bo nasze społeczeństwo nam nie daruje – przekonywał wójt.

Radny Tadeusz Pawłowski stwierdził, że nie chce być hamulcowym projektu, ale ma więcej wątpliwości niż nadziei i oczekiwań.

- Wójt podpisał list intencyjny, więc namawia nas do uczestnictwa w projekcie. Wiemy, ile wysiłku kosztowało nas wdrożenie komunikacji busowej po terenie naszej gminy i jak ona wygląda. Dlatego we wdrożenie komunikacji pociągowej za osiem lat absolutnie nie wierzę. Nie chcę tego upolityczniać, ale w ramach programu Mieszkanie+ miało powstać 100 tysięcy mieszkań, a zostało wybudowanych około 900. Po naszych drogach miało jeździć już milion samochodów elektrycznych, ale ten projekt okazał się kompletnym niewypałem. Taka gigantomania i rzucanie się na przedsięwzięcia kosztochłonne to niegospodarność. Nasza gmina będzie musiała dołożyć około milion złotych, natomiast na własnym podwórku mamy jeszcze wiele do zrobienia – wyjaśniał Pawłowski.

Łukasik stwierdził, że nawet, jeśli ruch pasażerski nie wróci, to warto zmodernizować linię kolejową na potrzeby transportu towarowego, chociażby kopalni węgla kamiennego planowanej w Hańsku.

- Ja w transporcie węgla nie widzę biznesu, a jedynie uciążliwości wynikające z hałasu potężnych składów towarowych – skomentował radny Mariusz Karpowicz.

Według radnego Zbigniewa Liperta, to że Wola Uhruska jest gminą peryferyjną i ma granicę za plecami, nie oznacza, że musi zamykać się na wszystkie możliwości rozwoju.

- Nie troskajmy się tak o te pieniądze. To jest czas na inwestycje kolejowe i skoro ktoś wybrał naszą linię do modernizacji, oznacza że kierował się pewnymi argumentami. Po co te obawy. Nie chcemy węgla kamiennego, a to jest przyszłość i dwa tysiące miejsc pracy, zaś w firmach okołokopalnianych zatrudnienie może znaleźć kolejnych pięć tysięcy osób. To jest zakład pracy dla młodych ludzi – przekonywał przewodniczący rady gminy Marian Łubkowski.

Ostatecznie 13 radnych było za przystąpieniem gminy do projektu, zaś dwie osoby wstrzymały się od głosu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama