Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na pogrzebie nie chcę księdza

Anna szykuje playlistę na swój pogrzeb. Trochę żartem, trochę serio mówi, że woli wszystkiego dopilnować sama. W końcu to będzie jej ostatnia uroczystość. - Na pewno nie chcę księdza. To ma być pogrzeb świecki, z urną zamiast trumny - mówi z przekonaniem. - I bez tej całej maskarady.
Na pogrzebie nie chcę księdza
Aneta Dobroch, która prowadzi świeckie pogrzeby, jest pełna pozytywnej energii, uśmiechnięta, z poczuciem humoru. Pomaga przetrwać ten trudny czas pożegnania...

Nie chodzi do kościoła, nie przyjmuje księdza po kolędzie, więc niby czemu miałaby mieć katolicki pogrzeb? Owszem, jest ochrzczona, była u komunii i nawet brała ślub kościelny. Potem jakoś minęła się z Bogiem.

- Nie podoba mi się instytucja Kościoła, zakłamanie i nietolerancja. Zamiast uczyć miłości do drugiego człowieka i istot żywych, uczą nienawiści. Nie chcę uczestniczyć w takiej wspólnocie - mówi.

Kiedy miała problemy zdrowotne, zaczęła planować swój pogrzeb. Tłumaczyła dzieciom i partnerowi, jaki ta uroczystość ma mieć charakter. Jak się komuś nie podoba, to niech nie przychodzi.

- Nie chcę, aby było to wydarzenie wbrew moim poglądom i odczuciom, ale bardziej spotkanie przyjaciół i osób, dla których byłam kimś ważnym, którzy mają ze mną wspólne wspomnienia - mówi. - Będziemy po raz ostatni słuchać razem ulubionych kawałków, jak ktoś będzie chciał powiedzieć o mnie coś miłego, to też się nie obrażę...

 

Pogrzeb wzruszający, a nie tylko smutny

Z taką kobietą nawet śmierć nie jest straszna. Atrakcyjna blondynka w czerwonych szpilkach, z wielkim wyczuciem mówi o zmarłych. Nie chodzi jednak o to, aby celebrować smutek, ale by powiedzieć czy zaaranżować coś, co sprawi, że ta uroczystość będzie wyjątkowa i jedyna. Kiedy poprowadzi ją Aneta Dobroch, zapewne taka będzie. Jest pełna pozytywnej energii, uśmiechnięta, z poczuciem humoru. Pomaga przetrwać ten trudny czas pożegnania...

Mistrzem świeckiej ceremonii jest od dwóch lat. Ma na koncie ponad 250 pogrzebów. Jest w branży funeralnej bardzo popularna. Piszą i dzwonią do niej ludzie z całej południowo-wschodniej i centralnej Polski.

- To nie jest tak, że ceremonie świeckie są tylko dla osób niewierzących, ale takich, którzy po prostu nie chcą mieć na swoim pogrzebie księdza. Jeśli taka jest wola rodziny, to odmawiam wraz z uczestnikami uroczystości "Ojcze nasz" czy "Wieczny odpoczynek"... - tłumaczy pani Anna.

Ceremonia pogrzebowa może być miła i przyjemna. Oczywiście wszystko zgodnie z wolą rodziny. Ale zdarza się, że ostatnie pożegnanie zaczyna się nietypowo. Tak było w przypadku pewnego zapalonego wędkarza. Pani Aneta zaczęła od... dowcipu o wędkarzach. Oczywiście w trakcie uroczystości można puścić serię zdjęć z rzutnika, włączyć ulubioną muzykę czy wyrecytować wiersz adekwatny do charakteru ceremonii. Czasami dopełnieniem mogą być rekwizyty.

- Nie chodzi o to, aby było smutno i patetycznie, ale by powiedzieć coś o zmarłym, przypomnieć go. Zdarzało się, że na "moich" pogrzebach panowała wręcz radosna atmosfera - dodaje pani Aneta. - Ale bywa też smutno. Bardzo smutno. Zdarzają się pogrzeby bardzo trudne. Takie, że nawet mnie ściska w gardle. Na przykład, kiedy jest to uroczystość samobójcy. Mówię wprost do zebranych, że to myśmy zabałaganili, że ten człowiek dawał sygnały, a gdzie my byliśmy? Chodzi mi też o to, aby poruszyć sumienia, być szczerym, ale trzeba też mieć wyczucie.

 

Każda ceremonia jest inna

To, jakim zmarły był człowiekiem, określa, jak będzie wyglądała jego ceremonia. Do każdego pogrzebu mistrz świeckiej ceremonii musi dokładnie się przygotować. Zanim powstanie scenariusz, osoba prowadząca pogrzeb przeprowadza wywiad z rodziną. Pyta o to, jaki był zmarły, czym się interesował i jak najbliżsi widzą jego pogrzeb, jakie mają oczekiwania.

- Bywa z tym różnie. Kiedyś poprosiłam pewną wdowę, aby opowiedziała mi parę słów o swoim zmarłym mężu. Powiedziała, że lubił czytać gazety. Tylko tyle miała do powiedzenia na jego temat. Na szczęście była też córka. Zaproponowałam, że może puścimy piosenkę "Człowieczy los", na co żona odpowiedziała, że człowieczy los to ona z nim miała. Zgodziły się jednak na tę piosenkę - opowiada pani Aneta.

Do każdej ceremonii Aneta Dobroch podchodzi bardzo profesjonalnie. Opracowanie scenariusza ceremonii, mowy i dodatków zajmuje jej nawet 8-10 godzin. We wszystko wkłada dużo serca i emocji. Ludzie to lubią. Pomocne są cytaty, poezja, muzyka.

 - Aby zostać mistrzem ceremonii, nie trzeba kończyć żadnych kursów. Trzeba to czuć, mieć lekkie pióro i wrażliwość - zapewnia Aneta Dobruch.

Do tej działalności namówił ją mąż, który prowadzi znany w Sandomierzu zakład pogrzebowy. Korzystał z usług różnych uznanych w branży mistrzów ceremonii, ale ich poziom go nie zadowalał. Pewnego dnia poprosił o pomoc... żonę. Stanęła na wysokości zadania.

Pan Krzysztof z Chełma ceremoniami świeckimi zajmuje się od 2000 roku, zaczęło się trochę przez przypadek. Po prostu zastąpił osobę, która się tym wcześniej zajmowała. Uważa, że każde takie pożegnania powinny być zgodne z prawdą. Nie ma sensu mówić o kimś coś, co nie do końca jest prawdziwe. Ma być szczerze.

- Świeckie pogrzeby u nas nie cieszą się jeszcze taką dużą popularnością jak w centralnej Polsce, ale są - mówi.

 

Komu świecki pogrzeb? 

Pan Krzysztof jest osobą głęboko wierzącą, co nie przeszkadza mu w przygotowywaniu i przeprowadzaniu świeckich ceremonii pogrzebowych. Może nawet trochę pomaga. Czasami nie chodzi bowiem o to, że zmarły był niewierzący...

Świeckie pogrzeby zazwyczaj mają osoby lepiej wykształcone, zajmujące prestiżowe stanowiska, w miastach, i to raczej tych większych. W małych miejscowościach wciąż organizowane są tradycyjne pogrzeby. Czasem mistrz ceremonii uczestniczy też w uroczystości, na której jest ksiądz.

- Mamy taką usługę w swojej ofercie - zapewnia jeden z właścicieli zakładów pogrzebowych w Chełmie. - Współpracujemy z mistrzami ceremonii, nie ma z tym żadnego problemu.

- Wydaje mi się, że coraz częściej ludzie decydują się na taki pogrzeb. Do tego u nas jest on ciut tańszy, niż pogrzeb z księdzem - dodaje właściciel innego chełmskiego zakładu pogrzebowego.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tadek 08.09.2020 12:59
Dla dobroch tylko kasa sie liczy? uważać na nią i nie współpracować.

Klara 11.03.2020 14:19
Rzetelności dziennikarskiej brak. Wystarczyło odwiedzić profil na fb pani Anety, żeby się przekonać, że nie potrafi kobiecina napisać zwykłego posta. Jak zatem pisze mowy pogrzebowe? Dociekliwy dziennikarz wpadłby również na trop partnera pani Anety, który (jako właściciel firmy pogrzebowej ) ściśle współpracuje z klerem i za otwarcie bramy cmentarza parafialnego każe sobie słono płacić, a część kwoty zanosi na plebanię. I tu powinno zapalić się czerwone światełko. Czy prowadzenie pogrzebu to tylko sposób na życie, czy może (chciałbym tego) coś więcej.

abcd 11.03.2020 18:20
Za małe miasto na rzetelność. Kto podskakuje, ten ma sądowy zakaz pracy w mediach, np. na 3 lata. Przekonała się o tym pani redaktor z Wronek, próbując trącać kijem znanego producenta AGD. W Chełmie również mamy szaraczków jak i nietykalnych. Kto odważy się wetknąć nos w komin Cemexu? Nikt.

gracie nie fair 04.02.2020 00:56
Coś tu nie gra. Podajecie pełne personalia pani prowadzącej pogrzeb a o panu robiącym to samo piszecie tylko "pan Krzysztof". A nas macie za idiotów, którzy nie dostrzegą chamskiej reklamy jednej z tych osób. Kurde, podajcie jeszcze telefon i wymiary!

Aleksandra 04.02.2020 00:45
Na cmentarzu wiatr rozwiewa tej Pani togę a pod spodem... miniówa! Chyba znudził się jej mąż i liczy na bogatego wdowca. Dziwię się rodzinie, że godzą się na taki strój. Ta Pani może nie być wyrobiona, w końcu nie spodziewajmy się obycia i wykształcenia po żonie właściciela zakładu pogrzebowego, ale że rodzina nie zażąda stosownego stroju?

Christna 02.11.2019 23:09
Śmierć zawsze jest straszna. Tym bardziej ateisty, bo ten nie może mieć pewności, że po śmierci nic nie ma.

Ja 23.03.2020 11:21
Straszna to jest śmierć katolika. Umiera i wie, że pójdzie do piekła, bo nie zdążył wyspowiadać się z "grzechu" masturbacji.

kazio 10.09.2020 14:59
Zastanawiające skąd takich debili biorą

Gniew 28.10.2019 20:56
Komentujacy,jak widać, zaściankowe polskie matoły,mamy XXI w ,nie XIV

warszawiak 04.02.2020 00:38
No to ty nie jesteś matoł, cieszysz się? Pani w czerwonym nie-dla-matołów już nie chodzi w szpilkach. Widziałem ją na warszawskim Bródnie w takich długich butach z sex-shopu. A może to był pogrzeb prostytutki a pani się wczuła? Jesteś nowoczesny, zapisz się do tej pani, skoro lepszy burdel od zaścianka.

marios 28.10.2019 18:41
Pogrzeb świecki z Tą Panią w tym przebraniu to wygląda jak maskarada.

tadek 08.09.2020 13:01
bo dla dobroch tylko kasa

grabarz 28.10.2019 10:02
Zawsze były takie osoby. Jedne chcą z księdzem inne bez. Tylko po co takimi informacjami dzielić się publicznie? To mi wygląda ekshibicjonizm.

Krzysiek 28.10.2019 17:28
Tani trick co by tylko zaistnieć. Popieram grabarza.

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama