Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 19:41
Reklama

Na te zwierzęta uważaj w Grecji i Chorwacji

Myślisz, że niebezpiecznie pająki, węże, meduzy i jadowite ryby grożą Ci tylko w tak egzotycznych i odległych krajach jak Australia? Nic bardziej mylnego. Nawet w Grecji czy Chorwacji lokalne zwierzęta mogą popsuć wymarzone wakacje. Bywają naprawdę groźne dla człowieka.
Na te zwierzęta uważaj w Grecji i Chorwacji

Moje wielkie greckie…

Grecja - kolebka starożytnej cywilizacji - to dla całego świata jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Kojarzy się z błękitnym morzem, dobrą kuchnią i bogatą kulturą. A jeśli dodamy do tego niezawodną pogodę, wiecznie zielone gaje cytrusowe i serdeczność mieszkańców, mamy idealne warunki dla podróżników. Zanim rozmarzymy się, przywołując romantyczne obrazy z takich filmów jak „Mamma Mia” czy „Moje wielkie greckie wesele”, warto dobrze przygotować się do wyjazdu i sprawdzić, np. listę niebezpiecznych zwierząt, które czyhają na nas na szlakach albo w morzu. Są wśród nich, m.in.

  • meduzy zamieszkujące morskie brzegi. Ich parzydełka to nic innego jak samoobrona przed turystami. Lepiej więc uważać, by nie zbliżać się do nich w wodzie, ani nie nadepnąć. Poparzenia mogą być nieprzyjemne. Kończą się bolesnymi opuchnięciami nóg;

  • jeżowce, na które łatwo wejść, bo skutecznie zlewają się z brzegiem kamienistej plaży. Ich kolce zostają w skórze, przysparzając sporych problemów. Czasami spowodować mogą także zakażenie rany;

  • przypominające płaszczki raje. Dotknięcie ich wywołuje wysypkę;

  • jadowite ryby np. skrzydlice czy chowające się w piachu drakeny. Ich jadowite kolce to zapowiedź silnego bólu, który może się skończyć paraliżem skaleczonej nogi, a na pewno oznacza wizytę u lekarza;

  • pająki. W ubiegłym roku miasteczko Etoliko przeżyło inwazję pająków, które utkały pajęczynę o powierzchni 300 metrów kwadratowych! Mrożące krew w żyłach zdjęcia i filmy obiegły wszystkie media. Chociaż pająki nie zagrażały ludziom, stworzona przez nich scenografia bardziej kojarzyła się z filmami grozy niż wakacyjnym relaksem;

  • jadowite żmije i skorpiony, które wygrzewają się w szczelinach skał i murów.

 

Chorwacja - perła Adriatyku

Leżąca w strefie klimatu śródziemnomorskiego Chorwacja składa się z ponad tysiąca bajecznych wysp i raf. Każda ma swój niepowtarzalny charakter. Równie piękne są słynące z wodospadów parki narodowe. To tutaj kręcono „Grę o tron”. Najbardziej znane miasto Chorwacji - Dubrownik - wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego liczne zabytki i klimat na długo zapadają w pamięć. Pod warunkiem, że nie popsujemy sobie wspomnień brawurą i spotkaniem np. z jadowitym wężem, żmiją albo skorpionem. W Chorwacji to całkiem prawdopodobne! Spis niebezpiecznych zwierząt otwiera kilkanaście gatunków niebezpiecznych węży, wśród których są Riđovka, Planinski žutokrug, Poskok. Atakują tylko, gdy czują się zagrożone. Niestety, łatwo zakłócić ich spokój, bo doskonale się maskują. Są szare, jasnobrązowe lub żółtawe, czyli w kolorze swoich siedlisk. Lokalni mieszkańcy odradzają spacery w odludnych i zarośniętych okolicach.

Podobnie jak w Grecji, także w Chorwacji po plaży warto chodzić w klapkach, w których można też wejść do płytkiej wody chroniąc się przed kolczastymi jeżowcami. Dobrym pomysłem jest też zabraknie sprawdzonych środków na komary, ukąszenia, poparzenia. Owady potrafią tu być naprawdę uciążliwe. Tak samo jak meduzy - jeśli gołym okiem widać, że jest ich dużo, lepiej poszukać innego kąpieliska. Wiele osób jest uczulonych na ich jad. Wówczas poparzenia bywają wyjątkowo nieprzyjemne.

Niezmiernie rzadko, ale jednak …zarówno w Chorwacji, jak i w Grecji zdarzają się ataki rekina. Znacznie większym zagrożeniem są jednak bezpańskie, dzikie psy, które mogą być zarażone chorobami. Zwłaszcza jeśli planujesz poranny jogging, lepiej wybierz popularne, uczęszczane ścieżki.

 

Nigdy nie wiesz, co cię spotka za granicą

Podczas podróży do Grecji czy Chorwacji wskazane jest posiadanie ubezpieczenia podróży (CZYTAJ WIĘCEJ). W przeciwnym przypadku w trakcie urlopu największym niezaplanowanym wydatkiem mogą okazać się koszty leczenia i transportu medycznego w razie nagłego zdarzenia, takiego jak bliskie spotkanie z jadowitą rybą czy jeżowcem.

Polisa turystyczna pokryje koszty leczenia, ratownictwa i transportu. To również assistance, OC w życiu prywatnym i NNW oraz wiele dodatkowych opcji, jak np. ubezpieczenie bagażu podróżnego oraz sprzętu sportowego. Podstawowy zakres ubezpieczenia można rozszerzyć o koszty rezygnacji z wyjazdu. W przypadku konieczności odwołania lub przerwania wyjazdu, np. z powodu choroby, ubezpieczyciel zwróci poniesione na ten cel koszty.

Ubezpieczenie wakacyjne nie oznacza ani skomplikowanych formalności, ani dużych dodatkowych kosztów. Najłatwiej sprawdzić oferty porównując kilka różnych firm w internecie. W ciągu kilku minut znajdziemy różne propozycje i będziemy mogli samodzielnie wybrać zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia. Kupując ubezpieczenia turystyczne online (ZOBACZ) wskazujemy kraj wyjazdu i datę podróży, uzupełniamy dane uczestników wyjazdu i po chwili otrzymujemy polisę bez wychodzenia z domu, e-mailem. Teraz żadne pająki, skorpiony czy węże nie wydają się już aż tak straszne.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama