Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 20:51
Reklama

Powiat chełmski: Co z nauczycielami w gminach?

Czy likwidacja gimnazjów oznacza od września mniej pracy i etatów dla gminnych nauczycieli? Okazuje się, że pomimo pojedynczych zwolnień, czy zmniejszeniu wymiaru liczby godzin, sytuacja nie jest aż tak tragiczna.
Powiat chełmski: Co z nauczycielami w gminach?

Rejowiec

Jest to związane nie tylko z odejściem roczników gimnazjalnych, ale też mniejszą liczbą dzieci w szkole. W tym roku powstanie w szkole podstawowej tylko jedna klasa pierwsza, to o połowę mniej niż w poprzednim. Do zwolnienia poszło pięcioro nauczycieli: dwoje z nich otrzymało wypowiedzenia bez propozycji zatrudnienia, troje nie zgodziło się na zmniejszenie wymiaru etatu i w związku z tym także od września nie będą już pracowali.

Rejowiec Fabryczny

Redukcji udało się uniknąć. – Reforma przeszła u nas dość łagodnie, żadnych zwolnień nie było – stwierdziła Alicja Dorosz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Reja w Rejowcu Fabrycznym. W Urzędzie Gminy Rejowiec Fabryczny także nad poinformowano, że nie było potrzeby redukcji etatów.

Gmina Chełm

W pojedynczych przypadkach nauczyciele przeszli na świadczenia kompensacyjne lub na emeryturę. Dzięki temu udało się uniknąć zwolnień. – Nie było drastycznych zmian, które by uderzyły w nauczycieli w naszej gminie – podsumował dyrektor Biura Obsługi Szkół Lech Lepianko. Przyznaje jednak, że niektórzy od września zostaną "z gołymi etatami", bez dodatkowych godzin.

Gmina Ruda-Huta

Z możliwości zasiłku kompensacyjnego skorzystało też dwoje nauczycieli w gm. Ruda-Huta, gdzie w związku z reformą trzeba było zmniejszyć zatrudnienie.

Gmina Białopole

Jedynie symbolicznie zmniejszono liczbę godzin nauczycielom, o jedną lub dwie.

- Podjęliśmy decyzję, że nikogo nie zwolnimy - wyjaśnia wójt Henryk Maruszewski i dodaje, że zmniejszenie liczby godzin pozwoliło uniknąć tej sytuacji.

Gmina Dorohusk

Nauczyciele część etatu będą uzupełniać, ucząc dodatkowo w szkole w Świerżach. Ale jak wyjaśniono nam w urzędzie gminy, takie rozwiązanie funkcjonowało dotychczas. Od września może się jedynie nieco zwiększyć liczba nauczycieli, którzy w ten sposób uzupełniają etat, jednak redukcje czy zwolnienia nie są w tej gminie planowane.

Gmina Kamień

Zwolnień udało się uniknąć także w gminie Kamień.

– Dzięki Bogu ta reforma przeszła u nas bezboleśnie – podsumowuje wójt Dariusz Stocki.

Dodaje, że dwie osoby przeszły na emeryturę, a on sam i jego kontrkandydat wyborczy Marek Neckier, zmienili po prostu etaty nauczycielskie na inne obowiązki. Dzięki temu "wolne" godziny mogły być rozdysponowane na innych nauczycieli. Chociaż zwolnień udało się uniknąć, to na tę chwilę o zatrudnianiu nowych osób niestety też nie ma mowy.

Gmina Leśniowice

Nie przedłużono umów 10 nauczycielom, którzy dojeżdżali z miasta, aby realizować tam pojedyncze godziny (czasem w wymiarze zaledwie jednej godziny lekcyjnej). Jednak jak wyjaśnia Beata Kapeluszna, prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Samorządowo- Oświatowego, nie byli to nauczyciele zatrudnieni na etacie, więc trudno mówić o zwolnieniach. W gimnazjum, które wygaszono, była tylko jedna klasa, więc drastyczne cięcia nie były konieczne. Z kolei nauczyciele z terenu gminy, którzy uczyli w gimnazjum i tak realizowali tam tylko dodatkowe godziny, ponieważ swój podstawowy etat realizowali w szkole podstawowej.

Gmina Żmudź

Projekt organizacji pracy nauczycieli w gm. Żmudź jest jeszcze w trakcie opracowywania. O tym, czy będą konieczne tam jakieś redukcje, bądź zmniejszenie wymiaru godzin będzie wiadomo prawdopodobnie w ciągu najbliższego tygodnia.

Bez zmian

W pozostałych gminach, takich, jak, np. Wojsławice, Wierzbica czy Siedliszcze, według informacji ich urzędów, nic w zatrudnieniu nauczycieli się nie zmieniło i zwolnień udało się uniknąć. W Wojsławicach powstaje nawet nowa placówka edukacyjna – przedszkole, które będzie połączone z obecną podstawówką. Czy okaże się ono potencjalnym miejscem pracy dla nauczycieli? Niestety na tę chwilę nie ma takich planów – maluchami zajmą się obecni pedagodzy pracujący w szkole. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama