Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:13
Reklama

Uzdrawiająca moc Wodochreszcza

W tafli zamarzniętego jeziora wykuto wielką przerębel. Z lodowatych bloczków utworzono krzyże i tron niebiański. Kapłan trójramiennym świecznikiem zrobił znak krzyża nad wodą, zanurzył go trzykrotnie, błogosławiąc ją. Śmiałkowie zanurzali się w lodowatej kąpieli, by uczcić święto Chrztu Pańskiego.
Uzdrawiająca moc Wodochreszcza

Ludność wyznania prawosławnego w ten właśnie wyjątkowy sposób 19 stycznia, dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu, obchodziła święto Chrztu Pańskiego, zwanego niekiedy świętem Wodochreszcza lub Jordanu. Duchowni święcą wówczas wodę w studniach, rzekach, jeziorach, Poświęcona woda nabiera właściwości uzdrawiających. Wierni nabierają ją w butelki i korzystają niej przez cały rok. Używają jej do poświęcenia domu i całego obejścia, a także piją w wypadku choroby.

Niegdyś święto Jordanu było świętem bardzo ważnym, ważniejszym nawet od prawosławnego Bożego Narodzenia. W wigilię Wodochreszcza spożywano uroczystą, postną wieczerzę, na której pojawiały się te same potrawy, co na stole bożonarodzeniowym: kutia, kisiel z owsa, grzyby, ryby, placki smażone na oleju. Święto to zamykało cykl trzech następujących po sobie ważnych świąt zimowych: Bożego Narodzenia - Nowego Roku - Chrztu Pańskiego, a także kończyło okres "świętych wieczorów", podczas których na wsi unikano wszelkiej pracy, szczególnie po zmroku.

W uroczystości, którą zorganizowano w Huszczy na Ukrainie, uczestniczyła też delegacja z naszego regionu. W poświęconej, ale nadal lodowatej wodzie jeziora Huszczańskiego grupa śmiałków odbyła "kąpielą jordańską".

Tajemniczy wypadek BMW pod lupą śledczych z Krakowa. Co udało się ustalić? [TUTAJ]

- Byliśmy pełni podziwu i uznania szczególnie dla ojców z malutkimi dziećmi – mówi Stefan Wojtaszuk z Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku. - Mówi się, że kto zanurzy się w wodzie na Wodochreszcza, przez cały rok nie będzie chorował.

Przy okazji tego święta zorganizowano zawody wędkarskie. Gminę Dorohusk w zmaganiach reprezentowali: Jerzy Dyczko z Zamieścia, Andrzej Nafalski z Dorohuska i Janusz Kowalski z Husynnego. Po raz kolejny świetnie spisał się Jerzy Dyczko, który złowił 23 ryby.

Nie zabrakło również wspólnego kolędowania i polsko-ukraińskiej biesiady. Wystąpiły trzy zespoły: "Opalinki" z Huszczy, "Nadija" z Riwnego oraz "Cykady" z Wólki Okopskiej.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama