Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Miejskie interwencje

Chełm. Pięć spacerów i setki usterek. Miasto podsumowuje „Dziesiątkę na mieście”

Pięć spacerów, dziesiątki ulic i setki drobnych interwencji – tak w skrócie wygląda bilans akcji „Dziesiątka na mieście” w Chełmie. Ratusz przekazał naszej redakcji szczegółowe informacje o trasach, wykonanych pracach i tych zadaniach, które wciąż czekają na realizację.
Chełm. Pięć spacerów i setki usterek. Miasto podsumowuje „Dziesiątkę na mieście”
Zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Wygenerowane przez Gemini AI

Czym jest "Dziesiątka na mieście"? Prezydent Jakub Banaszek tuż po pierwszym spacerze, tłumaczył:

"To wspólny spacer Prezydenta Miasta, jego zastępców, urzędników, pracowników MPGK, którego celem jest wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości w infrastrukturze komunalnej. Ma być czyściej, lepiej, a wymagające zmiany miejsca mają zostać naprawione. Dlaczego „dziesiątka”? Bo to minimum 10 km spacer w tygodniu."

Jak informuje urząd, dotychczas odbyło się pięć spacerów – trzy w lipcu i dwa w listopadzie 2025 roku. Ostatni z nich zorganizowano 17 listopada.

Trasy obejmowały zarówno ścisłe centrum, jak i osiedla mieszkaniowe. Sprawdzano m.in. ulice: Lubelską, Reformacką, al. Piłsudskiego, Legionów Polskich, Zachodnią czy okolice Placu Łuczkowskiego.

Co zrobiono po zgłoszeniach?

W wyniku uwag zebranych podczas spacerów zlecono działania  w zakresie czystości, zieleni oraz infrastruktury drogowej.

Jak czytamy w odpowiedzi:

„W ramach ‘Dziesiątki na mieście’ zlecono wykonanie prac Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., które realizowało zadania w ramach dwóch porozumień”.

W praktyce oznaczało to m.in. oczyszczanie ulic i chodników, usuwanie graffiti, naprawę zapadlisk, przełożenie kostki brukowej, wymianę znaków drogowych, koszenie trawników czy nasadzenia roślin. Część prac wykonano również na Cmentarzu Wojennym przy ul. Młodowskiej.

Co wciąż jest do zrobienia?

Nie wszystkie zadania udało się zakończyć. W trakcie realizacji pozostają m.in. naprawy zapadlisk przy ul. Legionów Polskich, prace brukarskie przy ul. Reformackiej czy montaż słupków przy ul. 11 Listopada i ul. Lubelskiej.

Urząd przyznaje, że część działań została przesunięta:

„Niektóre prace (…) zostały przełożone na wiosnę 2026 r. z uwagi na warunki atmosferyczne”.

Końcowy raport z ostatniego spaceru również nie jest jeszcze zamknięty. Jak wyjaśniono:

„Koordynator projektu (…) nie miał możliwości przeprowadzenia pełnej weryfikacji terenowej wszystkich zleconych prac” z powodu zalegającego śniegu i równoległego nadzorowania „Akcji Zima”.

Kontrola i dostęp do dokumentów

Miasto zapewnia, że każdorazowo po wykonaniu prac przeprowadzana jest kontrola w terenie. 

„Koordynator projektu sprawdza, czy wszystkie zlecone czynności zostały wykonane zgodnie z ustaleniami” – podkreślono w odpowiedzi.

Prowadzony jest również rejestr zgłoszeń i zleceń, jednak nie jest on publicznie dostępny. Dokumenty mogą zostać udostępnione na pisemny wniosek o informację publiczną.

Termin kolejnego spaceru nie został jeszcze ustalony. Jak zaznacza ratusz, będzie on uzależniony od warunków pogodowych oraz dyspozycyjności osób zaangażowanych w akcję.

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PfTreść komentarza: Bzdury! Prawda jest taka, że w Chełmie nie ma ani dobrych specjalistów ani dobrego ośrodka wspierającego ludzi w kryzysie ! Oddział psychiatryczny i odwykowy to totalna porażka, pacjenci są bez odpowiedniego wsparcia, faszerowani lekami bez pomocy psychologów. W ten sposób właśnie straciłam członka swojej rodziny, który nie otrzymał należytej pomocy bo takiej w Chełmie nie ma !Data dodania komentarza: 29.04.2026, 17:42Źródło komentarza: Zdesperowana kobieta wbiła sobie nóż prosto w brzuchAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A na byłych czerwonych, a dziś wiernych wyznawców pis to nawet nie ma określenia w słowniku ludzi cywilizowanych.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 15:04Źródło komentarza: Lekcja odpowiedzialności w Rudzie-Hucie. Wójt postawił ultimatum, a młodzi chwycili za miotłyAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Jak we wsi zmowa milczenia, to strażacy powinni olać pożar i czekać aż wszystko samo się wypali. Następni chętni na wypalanie traw na pewno się zastanowią.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 13:47Źródło komentarza: Plaga podpaleń i lokalna zmowa milczenia. Gmina Urszulin walczy z pożarami trawAutor komentarza: WaleryTreść komentarza: To chyba normaData dodania komentarza: 29.04.2026, 13:13Źródło komentarza: Ksiądz proboszcz podejrzany o pedofilięAutor komentarza: staryTreść komentarza: Ten SPN powinien powstać, ale szanse są małe. Ten wasz post powinien zostać rozbudowany i opublikowany jako mocny merytorycznie artykuł w super tygodniu i w tygodniku chełmskim. Po wsiach te gazety są czytane i dyskutowane dość dokładnie. Poza tym, musicie zrozumieć, i znaleźć odpowiednią narrację na obawy które nie są artykułowane "wprost" Chodzi o to, że obecnie cały ten zalesiony i ekstensywny rolniczo teren zarządzany głównie przez LP to swoisty ekosystem i biocenoza drobnych i większych nielegalnych i pół-legalnych interesików (także na bazie funduszy UE). Utworzenie SPL zniszczy ten misterny układ, a odbudowa tego już w ramach SPN zajmie lata, i wielu wypadnie z tej gry.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 09:11Źródło komentarza: Izba Rolnicza przeciwko tworzeniu parku narodowego w Sobiborze bez konsultacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama