Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama
Drzemie w nich olbrzymi potencjał

Gm. Dorohusk. Szansą na wyjście z impasu suchy port? Gmina chce się wznieść na inny poziom rozwoju

W ostatnich obradach Rady Gminy Dorohusk wziął udział Mariusz Rudzki, prezes zarządu spółki ISPCH Real Estate. Podmiot chce pomagać samorządom w realizowaniu ambitnych projektów logistycznych przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje obecna sytuacja geopolityczna i geoekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Całą paletą możliwości dysponuje również, jak twierdzi Rudzki, gmina Dorohusk.
W ostatnich obradach rady gminy Dorohusk wziął udział Mariusz Rudzki, prezes zarządu spółki ISPCH Real Estate. Podmiot chce pomagać samorządom w realizowaniu ambitnych projektów logistycznych przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje obecna sytuacja geopolityczna i geoekonomiczna w Europie.
Zdaniem Mariusza Rudzkiego gmina Dorohusk dysponuje narzędziami potrzebnymi do tego, aby zadbać o swój rozwój w oparciu o dużych inwestorów.

Źródło: Freepik

Dlatego też zachęcił samorządowców do tego, aby zainicjowali procedurę związaną ze sporządzeniem miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w Świerżach-Kolonii i Wólce Okopskiej. 

- Nasza spółka zajmuje się kompleksowym przygotowaniem terenów inwestycyjnych dla podmiotów, które mogłyby się nimi zainteresować. Naszą ambicją jest, aby na terenie Polski, a zwłaszcza na terenie Polski wschodniej, realizować projekty, które pomogłyby w zwiększeniu naszej podmiotowości w Europie i na świecie. Uważamy, że w naszych poszczególnych gminach, miastach czy całych regionach tkwi potencjał, tylko należy go odpowiednio wydobyć – wyjaśnił, tytułem wstępu, Rudzki.

Podkreślił, że u podstaw każdego projektu musi leżeć otwartość lokalnego samorządu. Gotowość do podejmowania współpracy. Jako były mieszkaniec gminy i absolwent szkoły podstawowej w Dorohusku chciałby, aby także jego macierzysta gmina wykorzystała dla swojego rozwoju wszystkie możliwe szanse. 

- Przez 10 lat pracowałem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie, zajmowałem się obsługą inwestorów i wiem, jak ważna jest ścisła, efektywna współpraca z lokalnym samorządem. W Dorohusku mamy dostęp zarówno do dobrych terenów inwestycyjnych, jak i potrzebnej infrastruktury – do szerokiego toru, toru europejskiego oraz międzynarodowych dróg. Projektujemy więc swoisty węzeł, który byłby w stanie połączyć wszystkie te elementy w jedną strukturę – suchy port przeładunkowy. Jeśli przyjrzeć się położeniu gminy względem szlaków komunikacyjnych, które przebiegają ze wschodu w kierunku np. Bałtyku, to okazuje się, że gmina położona jest w strategicznym miejscu. Moglibyśmy zbudować węzeł, który połączyłby odeskie porty z portami bałtyckimi – uzasadnił konieczność podjęcia odpowiednich działań prezes spółki.

Rudzki chciałby, aby gmina Dorohusk została włączona w międzynarodową sieć komunikacyjną, która łączy w sobie transport morski, kołowy, kolejowy i lotniczy. 

- Zajmujemy się kreowaniem swoistych miasteczek przemysłowo-logistycznych, które bazują na systemie intermodalnym. Kontenery, które do bazy trafiałyby np. pociągiem, mogłyby być następnie przeładowywane na ciężarówki. Takie centrum pozwoliłoby sprowadzić tutaj duże podmioty, ale dać również impuls do rozwoju innych inicjatyw, jakie mogłyby być rozwijane na terenie państwa gminy. Mowa o spedycji, magazynach, różnego rodzaju usługach, które mogłyby czerpać zyski ze ścisłej współpracy z portem – podniósł w swoim wystąpieniu przedstawiciel spółki. 

W nowym planie zagospodarowania przestrzennego katalog funkcji, jakie mogłyby pełnić wspomniane wcześniej tereny, miałby być maksymalnie szeroki. Właśnie po to, aby nie ograniczać możliwości potencjalnych inwestorów. Zainteresowanie inwestorów oznacza z kolei szanse na wyższe wpływy do budżetu. Wydatki związane z bieżącym utrzymaniem gminnej infrastruktury rosną, o czym wiedzą doskonale włodarze naszego regionu, z roku na rok, a wpływy z opłat lokalnych przestają być wystarczające.

Wójt Wojciech Sawa podkreślił, że plan, który dla terenów w Świerżach-Kolonii i Wólce Okopskiej został ustalony wcześniej, spółka chciałaby jeszcze udoskonalić. Głównie po to, aby otworzyć drzwi inwestorom spoza granic naszego kraju. 

- Nieopodal, w gminie Chełm, prowadzimy rozmowy z inwestorami, dużymi firmami inżynieryjnymi, z Korei Południowej. Jesteśmy też w stałym kontakcie z firmami ze Stanów Zjednoczonych czy Niemiec. Nie ma innego wyjścia. Jeśli będziemy spełniali oczekiwania i sprostamy wysokim standardom wyznaczonym przez te firmy, to wejdą we współpracę – zaznaczył Mariusz Rudzki. 

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ja Treść komentarza: To jest jawne skur...yństwo, i dlatego nie jeżdżę do sklepów przy których niema normalnego parkingu. I wszyscy inni też powinni tak robić, wtedy jakby nagle spadł ruch w interesach, to by od razu się te matoły które to wymyślają wyprostowały. Data dodania komentarza: 29.07.2026, 08:56 Źródło komentarza: Chełm. Parking przy Gamie przy Al. Marszałka Piłsudskiego już płatny. Brak rejestracji może kosztować 150 zł Autor komentarza: Tomcio Treść komentarza: Przy Gmachu warto tez zrobic taki sam Data dodania komentarza: 29.07.2026, 08:14 Źródło komentarza: Chełm. Parking przy Gamie przy Al. Marszałka Piłsudskiego już płatny. Brak rejestracji może kosztować 150 zł Autor komentarza: Myśli ciel Treść komentarza: Zobaczcie sobie ten jakże wspaniały :D profil na Facebooku - NIE dla FERMY Drobiu w gm. ST. BRUS - tam znajdziecie odpowiedź . Według nich ta gmina ma żyć z turystyki, bo ma piękne okolice. Ale skoro już je ma, to dlaczego z tej turystyki nie ma żadnych przychodów ? Śmiech na sali proszę państwa Data dodania komentarza: 28.07.2026, 20:34 Źródło komentarza: Gm. Stary Brus. Mamy wszystko. Oprócz odpowiedzi na pytanie: co dalej? Autor komentarza: dziadek Treść komentarza: Rozwiązanie to wciąż rosnąca liczba urzędasów, szczególnie pociotków na prowincji! Data dodania komentarza: 28.07.2026, 15:22 Źródło komentarza: Polska ma coraz mniej mieszkańców. Kraj nadal się wyludnia Autor komentarza: miejscowy Treść komentarza: Jak by tak kilku cwaniaków solidnie dostało po kieszeni, to inni zaczęli by myśleć. A tak hulaj dusza, piekła nie ma. Data dodania komentarza: 26.07.2026, 16:00 Źródło komentarza: Miliony Polaków nie płacą za śmieci. PESEL lekiem na nieuczciwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama