Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 09:01
Reklama
Reklama

Chełm. Rewitalizacja Młyna Michalenki wciąż w planach. Miasto liczy na fundusze unijne

Młyn Michalenki, zakupiony przez miasto Chełm w 2020 roku za 450 tysięcy złotych, miał stać się tętniącą życiem przestrzenią kulturalną. Ambitne plany rewitalizacji i przywrócenia obiektu do dawnej świetności napotkały jednak szereg wyzwań. Choć nie udało się zrealizować inwestycji w ramach dotychczasowego dofinansowania, miasto nie rezygnuje z projektu i planuje sfinansować go z unijnych funduszy.

Po zakupie Młyna Michalenki władze Chełma zapowiedziały stworzenie unikalnej przestrzeni kulturalnej, która miała być ważnym punktem na mapie województwa lubelskiego. Jednakże realizacja tych planów napotykała trudności. W 2022 roku wybrano firmę do przeprowadzenia rewitalizacji młyna oraz termomodernizacji kilku chełmskich szkół, lecz wykonawca wycofał się tuż przed podpisaniem umowy.

W 2023 roku miasto zmodyfikowało swoje plany, włączając młyn do szerszego projektu obejmującego remont Pałacu Kretzschmarów (obecny budynek USC), budowę obiektu przy ul. Brzozowej dla seniorów i NGO, a także zagospodarowanie 11 skwerów i parków miejskich. Niestety, mimo kilkukrotnych przetargów, nie udało się znaleźć wykonawcy dla tego kompleksowego przedsięwzięcia.

W obliczu trudności miasto zdecydowało się na zmianę zakresu dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Środki pierwotnie przeznaczone na rewitalizację młyna zostały skierowane na remont 15 kilometrów dróg miejskich. 

Młyn Michalenki pozostaje jednak w planach. Miasto liczy na fundusze unijne z programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko” (FENX). Złożony wniosek przeszedł pozytywną ocenę formalną, a decyzja o przyznaniu środków ma zapaść w najbliższym czasie. Według szacunków, dofinansowanie unijne może pokryć od 71% do 79% kosztów rewitalizacji młyna.

Tymczasowe działania

Aby zabezpieczyć budynek przed dalszym niszczeniem, miasto przeznaczyło ponad 36 tysięcy złotych na naprawę pokrycia i konstrukcji dachu. Prace, wykonane przez firmę CARBUD, miały na celu zapobieganie przeciekaniu i dalszej degradacji obiektu.

Choć realizacja pierwotnych planów dla Młyna Michalenki napotyka trudności, miasto nie rezygnuje z idei przekształcenia budynku w przestrzeń kulturalną. Decyzja o przyznaniu funduszy z programu FENX może być kluczowym krokiem w stronę ożywienia tego historycznego obiektu i nadania mu nowej funkcji.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wołek 17.01.2025 20:01
Może lepiej wyjdzie zrobić reaktywację tego młyna ? Młynu czy jak tam się poprawnie pisze. Będzie wtedy lepszy interes na monce. Niż teraz taki "młyn" z tym remontem.

Mieszkaniec Chełma 15.01.2025 12:46
Ten młyn rozebrać i postawić co innego.

Sylwester B 10.01.2025 14:36
Nasz Brodaty dopłaci

miejscowy 10.01.2025 10:48
A co z modernizacją ciepłowni????????????? Już niedługo wyborcy brodatego podziękują mu jak dostaną rachunki za ciepło

zoja 10.01.2025 11:11
sorry taki mamy klimat jak mawiała idiotka bez zębów

Pierre Dolnienty 09.01.2025 22:35
Serio to jeszcze kogoś obchodzi??????

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama