Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Stachniuk Optyk

Region. Zobacz, kto z "naszych" startuje do Europarlamentu!

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które są nieco inne niż chociażby te do polskiego parlamentu. Nasz okręg (nr 8) stanowi całe województwo lubelskie, a od tego, ilu z nas wrzuci karty do urn wyborczych, zależy liczba osób, które będą nas reprezentowały w PE.
Region. Zobacz, kto z "naszych" startuje do Europarlamentu!

Obecnie województwo lubelskie ma trzech przedstawicieli w Parlamencie Europejskim:  Krzysztofa Hetmana (KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni), Elżbietę Kruk (KW Prawo i Sprawiedliwość) i Beatę Mazurek (KW Prawo i Sprawiedliwość). Jednak bez wątpienia zmieni się to, gdyż Krzysztof Hetman tym razem jest liderem na listach Trzeciej Drogi do europarlamentu z okręgu nr 7, czyli województwa Wielkopolskiego. Natomiast zarówno dla Elżbiety Kruk, jak i Beaty Mazurek nie znalazło się miejsce na listach PiS-u.

Platforma Obywatelska jako pierwsza ogłosiła swoich kandydatów do PE. Jedynką w naszym okręgu jest Marta Wcisło, posłanka z Lublina. Na drugim miejscu znalazł się chełmski poseł Krzysztof Grabczuk. Trzecia jest Małgorzata Gromadzka, również posłanka z naszego okręgu (pow. biłgorajski). Kolejne miejsca przypadły posłom Michałowi Krawczykowi z Lublina i Krzysztofowi Bojarskiemu z Łęcznej. Szósta na liście jest Bożena Lisowska z Lublina, która po raz trzeci uzyskała mandat radnej w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Siódme miejsce zajął ekonomista i radny miejski z Białej Podlaskiej Maciej Buczyński. Kolejne miejsce zajął Jerzy Wrzesień, lekarz weterynarii z Włodawy. Dwa ostatnie miejsca zajęli Michał Zimowski oraz Beata Krzewińska.

Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Mariusz Kamiński, który niedawno utracił mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jednak w wyborach parlamentarnych zdobył największą ilość głosów naszym okręgu (ponad 44 tys.) Drugie miejsce  należy do Jacka Saryusza-Wolskiego, obecnego europosła, wybranego w 2019 roku w okręgu warszawskim. Z trójką przed nazwiskiem zobaczymy Dariusza Stefaniuka, obecnego posła z Białej Podlaskiej. Czwartą pozycję zajmuje posłanka z Chełma - Anna Dąbrowska-Banaszek. Na piątym miejscu uplasowała się Anna Baluch, posłanka z Lublina. Kolejny na liście znów jest poseł z naszego okręgu, tym razem Tomasz Zieliński. (Szczęśliwa?) siódemka przypadła Kamili Grzywaczewskiej, która dopiero co sukcesem zakończyła wybory do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Kolejni na liście są: Danuta Smaga (dotąd starosta puławski), Zbigniew Krysiak i Jan Khantak.

Na liście Trzeciej Drogi pierwsze miejsce zajął Sławomir Ćwik (Polska 2050), obecnie poseł z Zamościa. "Dwójką" jest Wiesław Różyński, również poseł naszej ziemi, związani z Polskim Stronnictwem Ludowym. Trzecia na liście jest Edyta Lipniowiecka (PL2050), radna miejska ze Świdnika, która bez powodzenia kandydowała na burmistrza. Czwarte miejsce zajmuje Henryk Smolarz (PSL), do niedawna zastępca wójta gminy Niemce, a od stycznia br. dyrektor generalny KOWR. Piątą pozycję zajął Tomasz Otkała (PL2050), radny miejski który właśnie rozpoczyna swoją trzecią kadencję w Radzie Miasta Chełm. Otkała ubiegał się także o fotel prezydenta Chełma- chodziły nawet głosy, że może być "czarnym koniem" wyborów samorządowych w mieście, okazało się jednak, że zdobył trzeci wynik. Szóste miejsce przypadło Hannie Czerskiej (PSL) ze Stężycy. Siódma jest Beata Brzozowska-Zburzyńska (PL 2050), która bezskutecznie ubiegała się o fotel burmistrza Poniatowej. Listę zamykają Anna Wiśniewska, Paweł Kurek oraz były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Liderką listy Lewicy w okręgu nr 8 jest Agata Fisz, która przez 12 lat sprawowała Urząd Prezydenta Miasta Chełm. Drugie miejsce zajmuje poseł z Lublina Jacek Czerniak. na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Marcinkowska-Kozak z Turki (pow. lubelski). Czwarte miejsce na liście należy do Magdaleny Ciechańskiej, radnej gminy Gościeradów. Piąty jest Waldemar Kowalczyk, a szósty radny powiatu biłgorajskiego oraz (od marca br.) zastępca dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Lipiec. Następni na liście są kolejno: Sylwia Romańska –Węzik, Elżbieta Sokołowska, Monika Wac oraz Stanisław Mazur.

Na pierwszym miejscu listy Konfederacji znalazł się Mirosław Piotrowski, nauczyciel akademicki z Lublina. Drugą pozycję zajął rolnik Sebastian Huber ze Świdna. Na trzeciej pozycji znajdziemy Agnieszkę Kosiorowską z Lublina, kolejni są Lucyna Kłoda z Woli Sernickiej-Kolonii, Rafał Mekler z Ludwinowa oraz Katarzyna Jałowiec z Lublina. Na siódmym miejscu znalazł się rolnik z Urszulina - Rafał Mazowiecki. Kolejne miejsca zajęły urzędniczki z Lublina Sylwia Barańska i Monika Ferenc. Listę zamyka programista aplikacji ze stolicy Lubelszczyzny Rafał Kania.

W całej Polsce mandaty do Parlamentu Europejskiego otrzymają 53 osoby, czyli jedna więcej niż w 2019 roku (we wrześniu minionego roku Parlament Europejski przyjął uchwałę o zwiększeniu swojego składu o 11 mandatów). Całe województwo lubelskie stanowi okręg nr 8. To oznacza, że każdy mieszkaniec województwa, niezależnie od tego czy mieszka, w Chełmie, Lublinie czy Hrubieszowie, otrzyma w komisji wyborczej tę samą kartę wyborczą z kandydatami do Parlamentu Europejskie. 

Okręgi są wielomandatowe, jednak w przeciwieństwie do wyborów do Sejmu i Senatu, nie ma konkretnej liczby mandatów przypisanej do danego okręgu. Wszystko zależy od frekwencji wyborczej - jeśli w jakimś okręgu niewiele osób uda się do urn, to do europarlamentu nie dostanie się stamtąd żaden kandydat. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama