Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. ZUS nie ma lekarzy, a chorzy pieniędzy. Czy jest lekarstwo na ten dramat?

W chełmskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych brakuje lekarzy orzeczników. Osoby ubiegające się o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy czekają nawet 5 miesięcy na wypłatę. Jak tłumaczy Maciej Raszewski, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. lubelskim, jest to spowodowane przejściem znacznej części lekarzy na emeryturę.

Sytuacja w chełmskim ZUS-ie, jak mówią nasi Czytelnicy, jest dramatyczna. Ludzie chorzy złożyli wnioski o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, lecz od kilku miesięcy nie otrzymują żadnej informacji na temat ich przyznania lub nie.

- Mój mąż ma 56 lat i choruje na nowotwór, nie może pracować. Utrzymujemy się tylko z mojej pensji (najniższa krajowa) i jego świadczeń, których nie dostajemy już od 3 miesięcy! Dokumenty złożyliśmy 3 tygodnie przed końcem poprzedniego świadczenia, lecz mijają kolejne miesiące, a my nie mamy ani odpowiedzi, ani pieniędzy. W ZUS-ie powtarzają mi, że otrzymamy wyrównanie, ale co mi po tym wyrównaniu? Mam przez 3 miesiące, czy więcej nie jeść, a potem z wyrównania najeść się na zapas?- mówi nam pani Iwona.

- Czekamy. Cały czas czekamy, a urzędnicy tłumaczą, że nie ma lekarzy, którzy mogą wydać orzeczenie. Podobno ktoś poszedł na emeryturę, ktoś się zwolnił, inny umarł i nie ma kadry. Tylko na tym wszystkim cierpią niepełnosprawni, ale czy ktoś o tym myśli? - dodaje załamana pani Stefania.

Regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie lubelskim, Maciej Raszewski potwierdza, że w Chełmie brakuje rąk do pracy.

- Faktycznie w inspektoracie ZUS w Chełmie występują opóźnienia w orzekaniu o niezdolności do pracy. Wynika to z braku pełnej obsady lekarzy orzeczników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju, który nadzoruje inspektorat w Chełmie, w tym momencie już podjął kroki, które mają na celu zmniejszenie tej kolejki. Część spraw jest przekazywanych do sąsiednich oddziałów, w dalszym ciągu są też podejmowane kroki w celu zatrudnienia nowych lekarzy orzeczników. Także liczymy na to, że w najbliższym czasie sytuacja się poprawi.

Może więc sposobem jest wcześniejsze złożenie wniosku? Osoby niepełnosprawne mogłyby złożyć taki wniosek zamiast 3 tygodnie przed końcem bieżącego świadczenia, to np. 6 miesięcy wcześniej. Okazuje się, że takiej możliwości też nie ma.

- Wniosek można złożyć w dowolnym momencie, tylko że jeżeli ktoś pobiera w tym momencie świadczenie, na przykład świadczenie rehabilitacyjne i składa wniosek o rentę, to automatycznie nasi pracownicy, którzy rozpatrują te wnioski (a tutaj nie ma żadnych opóźnień, jeśli chodzi o sprawy administracyjne), wydadzą decyzję odmowną. Bo ktoś, kto w tym momencie ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, na razie nie ma możliwości składania wniosku o rentę, gdyż to bieżące świadczenie rehabilitacyjne będzie płynęło jeszcze przez kilka miesięcy. Także tu jest sprawa skomplikowana. Zalecamy, żeby wnioski składać krótko przed zakończeniem świadczenia rehabilitacyjnego - dodaje Raszewski.

Co więc mają zrobić osoby, które przez kilka miesięcy są pozbawione dochodu?

Do tematu wrócimy.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: To co robią te dzieciaki na tych hulajnogach wola o pomstę do nieba. Rodzice kupują a policja nic z tym nie robi. Te maszyny jeżdżą z prędkości ponad 50km/h. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:06 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Nauczyciel LO Treść komentarza: Mam nadzieję że nie wsiądzie już na hulajnogę którą kupili mu jego opiekujący się kochani rodzice. Więcej rozumu życzę dla rodziców jako drogowskaz dla syna .GDZIE WIEDZA TAM MOC. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: . Treść komentarza: Był to niemiecki granat trzonkowy M24 Data dodania komentarza: 23.06.2026, 20:00 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA] Autor komentarza: kuba Treść komentarza: Na szczęście będzie apelacja prokuratury - minimum 20 lat powienien dostać Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:59 Źródło komentarza: Zapadł wyrok po tragedii na Ogrodowej w Chełmie. W wypadku zginęło dwóch 18-latków Autor komentarza: góral Treść komentarza: ukraincy nie zasługują na żadną pomoc -brak wdzięczności za to co polska im pomogła-hej Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:03 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama