Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Krasnystaw. Ta młodzież czuje EkoFlow i działa... [GALERIA ZDJĘĆ]

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie realizują projekt EkoFlow. Przeprowadzili zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych z terenu Krasnegostawu. Zorganizowali pikietę "Nasze TAK dla PLANETY", a teraz proponują skorzystanie z „Szafy Inspiracji”.
Krasnystaw. Ta młodzież czuje EkoFlow i działa... [GALERIA ZDJĘĆ]

Źródło: EkoFlow

Młodzież w ramach projektu promuje dawanie „drugiego życia” ubraniom i przy okazji edukuje, jaki wpływ ma przemysł odzieżowy na środowisko.

- Każdy z nas ma ubrania, w których nie chodzi, a jednocześnie zawsze brakuje nam kilku rzeczy w szafie. Szafa Inspiracji ma na celu dać ubraniom drugie życie. Jeśli masz coś, w czym nie chodzisz, nie wyrzucaj tego, włóż do naszej szafy, natomiast jeśli jest coś, co Ci się podoba, weź to dla siebie - zachęca Ewelina Magier, kierownik zespołu projektowego.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z przeprowadzonych inicjatyw: 
Skąd taki pomysł?

Uczniowie chcą przybliżyć fakty, które dotyczą przemysłu modowego.

- Przemysł ten to trzeci największy truciciel na ziemi. Odpowiada za 92 miliony ton odpadów rocznie. Przemysł odzieżowy odpowiedzialny jest za 20% całkowitego zużycia wody na świecie oraz powstanie ok. 8% gazów cieplarnianych co przyczynia się do zmian klimatu. 35% mikroplastiku w wodzie pochodzi z prania tekstyliów, a do produkcji kilograma odzieży z bawełny używa się ok. 3 kilogramów chemikaliów. Ważnym krokiem do ograniczania konsumpcji jest korzystanie z ubrań z drugiej ręki oraz dzielenie się swoimi, w których i tak nie chodzimy - przekonują członkowie projektu.

W jaki sposób działa „Szafa inspiracji”?

Członkowie projektu Ekoflow przenoszą szafę pomiędzy szkołami miejskimi, aby zachęcić i zainspirować uczniów do zorganizowania takiego miejsca na stałe w swojej szkole. Młodzież może śmiało wziąć sobie ubranie, które „wpadnie w oko” lub podzielić się swoimi, zbędnymi rzeczami.

To nie wszystko, mają głowę pełną pomysłów

22 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów i Światowego Dnia Wody zespół zorganizował Pikietę "Nasze TAK dla PLANETY".

- Ideą wydarzenia było promowanie dbania o planetę i jej zasoby z uwagi na znikające w oczach polskie lasy, kurczące się zasoby wody oraz zły stan infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, które mogą spowodować kryzys gospodarczy. Żeby powstrzymać te zmiany, trzeba działać tu i teraz - dodaje Katarzyna Baran, przedstawicielka zespołu. 

W pikiecie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z wielu szkół krasnostawskich: Przedszkole Nr 4 im. Kubusia Puchatka w Krasnymstawie, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie, Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie, I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie, a także Zespół Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie.

- Inicjatywa młodzieży otrzymała wsparcie Nadleśnictwa Krasnystaw, które przekazało materiały edukacyjne i gadżety dla uczestników pikiety - dodaje Monika Łepik, opiekun projektu.

Dodatkowo w ramach projektu w ZS Nr 1 w Krasnymstawie prowadzona jest zbiórka puszek, zakrętek i butelek plastikowych, a w przedszkolach i szkołach podstawowych zbiórka karmy i innych przedmiotów, które zostaną przekazane do schroniska dla zwierząt.

Planują też zasiewanie łąki kwietnej 

- W najbliższych dniach uczniowie będą promować bioróżnorodność poprzez zasiewanie łąki kwietnej w skrzynkach drewnianych pochodzących z odpadów sklepowych. W ten sposób chcą podziękować współpracujących z nimi szkołom za współudział i zainspirować je do wygospodarowania części przyszkolnego terenu - dodaje opiekunka młodzieży. 

Łąka kwietna jest przyjazna dla środowiska, dodatkowo jest to alternatywa dla uciążliwych trawników. Łąki tego typu są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające, a co najważniejsze wspierają dziką przyrodę, co szczególnie cenią uczestnicy projektu.

Bo Ziemia, jest tylko jedna!

Młodzież planuje także przygotowanie wskazówek dla szkół i przedszkoli, które pomogą placówkom podjąć proste działania i inicjatywy ekologiczne, które z pewnością przyczynią się do ochrony środowiska.

Na bieżąco działania młodzieży można śledzić na ich profilu w mediach społecznościowych:  
Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
komsomołka 27.03.2024 10:31
Ekolodzy wszystkich krajów łączcie się!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama